• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Test na HIV do zrobienia w domu? Mieszkańcy Warszawy będą mieć tę możliwość

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia13 maja 2021 19:05

Od piątku, 14 maja w dwóch punktach konsultacyjno-diagnostycznych w Warszawie będzie można pobrać testy na HIV do wykonania w domu.

Test na HIV do zrobienia w domu? Mieszkańcy Warszawy będą mieć tę możliwość
Akcja ma zachęcić Polaków do badania się na HIV. Fot. Shutterstock
  • Od 14 maja w ramach projektu "Test na HIV - zrób go sam" możliwe będzie samodzielne wykonanie testu na HIV w domu
  • Zestawy do testów będą dystrybuowane w dwóch punktach w Warszawie. Akcja towarzyszy Europejskiemu Tygodniowi Testowania
  • HIV wciąż jest tematem tabu. W czasie pandemii mniej osób się bada

Testy na HIV do przeprowadzenia w domu będzie mogła pobrać każda osoba odwiedzająca Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej. Akcja towarzysząca Europejskiemu Tygodniowi Testowania ma zachęcić Polaków do badania się w kierunku HIV.

Mniej testów, mniejsza wykrywalność

Z powodu pandemii COVID-19 w ubiegłym roku liczba testów wykonywanym pod kątem zakażenia HIV spadła o ponad połowę. W 2021 roku sytuacja nie zmieniła się - a to niesie za sobą ryzyko, że potencjalni zakażeni nie będą zdawać sobie sprawy z zakażenia, a co za tym idzie - z nosicielstwa.

W Warszawie istnieją dwa punkty konsultacyjno-diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej: przy ul. Nugat 3 i al. Jana Pawła II 45a.

Do zestawów testowych będą dołączane ulotki, z których będzie można dowiedzieć się o okienku serologicznym, a także o tym, jak poprawnie wykonać badanie. Na ulotkach znajdzie się także odnośnik do strony internetowej, na której udostępniony zostanie krótki film instruktażowy.

Stały związek nie gwarantuje bezpieczeństwa

Pary bardzo rzadko przychodzą na wspólne testy, o czym powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynatorka projektu i prezes FES, cytowana w komunikacie prasowym:

- Pokutuje błędne myślenie, że skoro ja się testuję na HIV i mam wynik ujemny, to osoba, z którą jestem od 2 czy 5 lat na pewno nie jest zakażona i nie musi robić testu. Zdarza się też, że wyjście razem na badanie jest trudne z logistycznego punktu widzenia. Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, czyli od 14 maja w naszych Punktach będziemy oferowali bezpłatny test dla partnera do samodzielnego wykonania w domu.

HIV wciąż jest tematem tabu

Jak przyznał Paweł Mierzejewski, koordynator programu "Pozytywnie Otwarci", HIV w Polsce wciąż bywa tematem tabu.

- Testy zrobiło mniej niż 10 procent dorosłych Polaków. A teraz, w czasie pandemii COVID-19, doszła jeszcze obawa przed wykonywaniem jakichkolwiek badań, które wymagają wizyty w placówce medycznej, czy PKD. W efekcie może być tak, że wiele osób w Polsce żyje z HIV, ale o tym nie wie i w efekcie nie korzysta z dostępnego bezpłatnie leczenia - zaznaczył Mierzejewski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum