• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Tajlandia: obiecujące wyniki leczenia koronawirusa lekami na HIV i grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2020 08:34

Lekarze w Tajlandii informują o obiecujących wynikach leczenia koronawirusa lekami na HIV i grypę. U 70-letniej pacjentki zaobserwowano znaczną poprawę w 48 godzin po podaniu leków - oświadczył tajlandzki minister zdrowia publicznego Anutin Charnvirakul.

FOT. Victor/Flickr (CC BY 2.0)

Chinka, która przybyła do Tajlandii z miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, trafiła do szpitala z zapaleniem płuc. Jej stan był ciężki i przez 10 kolejnych dni badania na obecność wirusa dawały wynik pozytywny.

W szpitalu Rajavithi w Bangkoku pacjentce podano zestaw leków przeciwwirusowych, w tym używane w terapii HIV leki lopinawir i rytonawir oraz stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy oseltanmiwir. Po 48 godzinach jej stan znacznie się poprawił, a test na obecność koronawirusa w jej organizmie dał wynik negatywny - podała agencja Reutera, cytując specjalistę ds. chorób płuc Kriangsaka Atipornwanicha.

O sprawie informuje również tajlandzki dziennik "Bangkok Post", według którego pacjentka ma 71 lat. Minister Anutin przekazał informację o obiecujących wynikach leczenia na konferencji prasowej w niedzielę - napisano na stronie internetowej służb prasowych tajlandzkiego rządu.

Chińscy lekarze zaczęli już wcześniej podawać pacjentom z koronawirusem leki przeciw HIV i grypie, ale wydaje się, że ich połączenie poprawia skuteczność leczenia - ocenili tajlandzcy lekarze. Podobny zestaw leków podano również dwóm innym pacjentom; u jednego pojawiła się reakcja alergiczna, ale stan drugiego się poprawił - powiedział jeden z lekarzy, cytowany przez Reutera.

Urzędnicy ministerstwa zdrowia mają w poniedziałek (3 lutego) przedyskutować przypadek Chinki leczonej w szpitalu Rajavithi. Wciąż jest za wcześnie, by stwierdzić, że taka terapia może być stosowana u wszystkich pacjentów zarażonych wirusem - oświadczył dyrektor generalny wydziału służb medycznych Tajlandii Somsak Akkslim. - Początkowo będziemy stosować to podejście tylko w przypadkach ciężkich - dodał.

W Chinach epidemia koronawirusa zabiła już 361 osób, a u ponad 17,2 tys. potwierdzono zakażenie. W Tajlandii stwierdzono 19 przypadków, z czego osiem osób wypisano już ze szpitali.

Andrzej Borowiak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum