• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szumowski: komercyjne testy na koronawirusa były samowolą jednego szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2020 11:47

Omawiamy działania, również ze służbami mundurowymi. Mamy w rezerwie miliardy złotych - powiedział w piątkowym (28 lutego) wywiadzie dla Faktu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że nie ma konkretnego lekarstwa na koronawiursa.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Minister w rozmowie przypomina, że na razie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. - Żeby potwierdzić taki przypadek, musimy mieć, zgodnie z europejskimi wytycznymi, dodatni wynik dwóch z trzech genów danego wirusa - tłumaczy Szumowski.

Zapewnia też, że Polska jest przygotowana na wystąpienie koronawirusa "na tyle, na ile to możliwe". Wszystkie specjalne procedury zostały podjęte, a działania są koordynowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwo Zdrowia. Dodatkowo lekarze rodzinni otrzymali z NFZ "specjalny komunikat z konkretnymi instrukcjami postępowania".

Szumowski pytany o komercyjne testy diagnostyczne na wykrycie koronawirusa powiedział, że było to "pewną samowolą" jednego z warszawskich szpitali. - Gdy o tym usłyszałem, zareagowałem - powiedział. Zaznaczył też, że na sytuację we Włoszech związaną z dynamicznym rozwojem zachorowań na koronawirusa rząd zareagował szybko - w ciągu 24 godzin od ogłoszenia epidemii.

W wywiadzie Szumowski wspomniał również o stanie zaopatrzenia szpitali. - Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia każdy dyrektor szpitala ma obowiązek posiadania środków ochrony osobistej. Agencja Rezerw Materiałowych ma w zapasie tego typu materiały i szpitale mogą skorzystać z tych zapasów - oświadczył.

Pytany o to, czy jest lek na koronawirus powiedział, że "nie ma konkretnego lekarstwa".

- Chorzy są leczeni objawowo, jak w przypadku innych infekcji paragrypowych. Najważniejsze jest nawodnienie, środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeśli dochodzą do tego kłopoty z oddychaniem - stosujemy tlenoterapię, a w skrajnych przypadkach respirator.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum