×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szpital tymczasowy. W Poznaniu trwają przygotowania na ewentualny wzrost zakażeń

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 października 2021 06:49

Jak wyjaśnił Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, szpital tymczasowy na MTP powinien być wkrótce gotowy. Wszystko na wypadek osiągnięcia pułapu zakażeń w regionie.

Szpital tymczasowy. W Poznaniu trwają przygotowania na ewentualny wzrost zakażeń
Liczba hospitalizacji pacjentów z COVID-19 rośnie. Fot. Shutterstock
  • W środę, 13 października, służby wojewody wielkopolskiego poinformowały o wniosku ws. uruchomienia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (z początkiem listopada)
  • Na decyzji wojewody zaważył fakt wzrostu zakażeń w regionie, a poziom hospitalizacji pacjentów w poznańskich szpitalach przekroczył próg 50 proc.
  • Według informacji od Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w pierwszym etapie działania szpitala tymczasowego w gotowości będzie 56 łóżek, a w razie potrzeby uruchamiane będą kolejne moduły liczące po 28 łóżek

Szpital tymczasowy w Poznaniu

W środę służby wojewody poinformowały o wniosku wojewody Michała Zielińskiego do ministra zdrowia ws. uruchomienia z początkiem listopada szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak podano, wojewoda oparł się na rekomendacji zespołu doradczego ds. zabezpieczenia przed pandemią i uzgodnił decyzję z rektorem poznańskiego uniwersytetu medycznego.

Tomasz Stube powiedział PAP, że na decyzji wojewody zaważył m.in. zauważalny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 oraz fakt, że poziom hospitalizacji pacjentów w poznańskich szpitalach przekroczył próg 50 proc. zajętych łózek. W środę w Wielkopolsce odnotowano 131 zakażeń koronawirusem, tydzień wcześniej było ich około 70.

- Zespół doradczy i rektor uczelni medycznej prof. Andrzej Tykarski wskazali określony pułap zakażeń dziennie w regionie, jako ten punkt, w którym należałoby wznowić działalność szpitala tymczasowego. Najbliższe dwa tygodnie pozwolą w optymalny sposób przeprowadzić rozruch szpitala, by z początkiem listopada był on gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów - wyjaśnił.

Stube powiedział, że w pierwszym etapie działania szpitala tymczasowego w gotowości będzie 56 łóżek. W razie potrzeby uruchamiane będą kolejne moduły liczące po 28 łóżek.

Czytaj: Medycy ze szpitala na Narodowym zawiadamiają prokuraturę. Niedzielski: być może to nieporozumienie

Dyspozycyjność łóżek covidowych

Obecnie szpitale w województwie dysponują 402 łóżkami dla zakażonych SARS-CoV-2. 151 łóżek jest zajętych, co stanowi wzrost o 26 zajętych łóżek w stosunku do wtorku. Liczba łóżek respiratorowych wynosi obecnie 44 - pięć łóżek pozostaje zajętych.

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony na początku 2020 r. Wraz z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa wielkopolskiego od 10 lipca przeszedł w stan pasywny, pozostając w stanie gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Maksymalne dobowe obłożenie w szpitalu, które wynosiło 324 pacjentów, odnotowano 9 kwietnia.

Szpital przygotowano na przyjęcie 597 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem COVID-19. 

Czytaj: Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Będą obostrzenia? Niedzielski: Zdecyduje liczba hospitalizacji

Ratownicy medyczni: minister nas oszukał. Gdzie jest obiecywany projekt ustawy?

Andrusiewicz: 90 proc. nowych zakażeń to niezaszczepieni

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum