• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szef GIS o bezwzględnej kwarantannie i maseczkach. Wariant Delta? "Krąży w społeczeństwie i zakaża osoby niepodróżujące"

Autor: KM • Źródło: Polskie Radio, Rynek Zdrowia24 czerwca 2021 09:08

Wariant Delta w Polsce? - W zdecydowanej większości atakuje osoby, które nigdzie nie podróżowały ani nie miały kontaktu z podróżującymi - mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny. Będą zmiany w zasadach kwarantanny?

Dezynfekcja, dystans, maseczka - to spore ograniczenie zakresu transmisji. Fot. Dziurek / Shutterstock.com
  • Inspektor sanitarny Krzysztof Saczka postuluje stosowanie maseczek i zasad sanitarno-epidemiologicznych w transporcie publicznym w kontekście powrotów z wakacji
  • Saczka zauważa, że priorytetem dla społeczeństwa nie jest dbanie o stan zdrowia, a dopatrywanie się uzasadnienia noszenia maseczek w przepisach prawnych
  • Wariant Delta często zakaża osoby, które nie podróżują, a to oznacza, że krąży w społeczeństwie

Na antenie radiowej Jedynki Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka przyznał, że zgadza się z opinią m.in. epidemiologa i byłego wiceministra zdrowia prof. Marcina Czecha, jakoby kwarantanna po powrocie z krajów spoza strefy Schengen powinna być natychmiastowa, to jest aby do przyjazdu do miejsca odbywania kwarantanny nie minęła doba.

Proponowane przez prof. Czecha wprowadzenie specjalnych taksówek dla osób mających poddać się kwarantannie nie wydaje się Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu realne - w przeciwieństwie do odbierania podróżnego przez rodzinę. 

Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski?

- Myślę, że rozwiązanie z odbieraniem przez rodzinę jest realne, natomiast popatrzmy na efekt skali: jeśli codziennie granicę przekracza kilkadziesiąt kilkaset tysięcy osób, jest to olbrzymie wyzwanie logistyczne, by takie osoby przetransportować - mówił. 

Nie wykluczył jednak, że jest to możliwe do wprowadzenia.

- Wszystkie rozwiązania są możliwe do wprowadzenia, natomiast musimy rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania oraz skutki ekonomiczne czy też skutki dla społeczeństwa. Myślę, że w tej sytuacji choćby zachowanie tych podstawowych zasad sanitarno-epidemiologicznych, czyli dezynfekcja, dystans, maseczka jest już sporym ograniczeniem zakresu transmisji czy też przekazywania wirusa. Sugerowałbym też stosowanie maseczek w transporcie - nie tych zwykłych bawełnianych, a tych bardziej wyspecjalizowanych, odpowiednich, certyfikowanych.

Kontestowanie uwarunkowań prawnych zamiast dbania o zdrowie

Maseczki nie są jednak regulowane prawnie, a skutki tego, jak zauważa Saczka, są kłopotliwe.

- Cały czas zastanawiam się nad naszym społecznym podejściem do rozwiązań prawnych, dlatego, że patrząc wstecz na to, co przeszliśmy z jesienną falą zakażeń czy teraz z wiosenną, ale też tym, co działo się pomiędzy falami w okresie stycznia-lutego - w naszym społeczeństwie ważniejsze było kontestowanie uwarunkowań prawnych niż dbanie o swoje zdrowie, życie, bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, rodzin, przyjaciół - zaznaczył Saczka.

Wariant Delta w Polsce. Jak się chronić?

Saczka przekonywał, że GIS pracuje nad tym, by zapobiegać jesiennej fali pandemii, z naciskiem na wariant Delta.

- Chcę zapewnić, że inspekcja sanitarna już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji w taki sposób, że identyfikujemy, tzn. mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych. Tę informację już mamy od dawna - oznajmił.

Liczba zakażeń wariantem Delta sięgnęła 96. Saczka dodał, że "ta liczba nie wzrasta jakoś znacząco, ale ale te przypadki jednak się pojawiają".

- Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne, to okazuje się, że wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi, więc o czym to świadczy: o tym że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie, natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie w naszym społeczeństwie jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia - mówił. 

Kwarantanna dla osób powracających ze strefy Schengen i spoza niej

- Jeśli chodzi o kwarantannę spoza krajów Schengen, zgodnie z wczorajszym rozporządzeniem wszystkie osoby powracające spoza krajów Schengen poddawane są obowiązkowej kwarantannie i z tej kwarantanny mogą być zwolnione po wykonaniu testu, który może być wykonany najwcześniej po 7 dobie od przekroczenia granicy - poinformował Saczka.

Potwierdził, że kwarantanna trwa siedem dni, z wyłączeniem osób w pełni zaszczepionych.

- Jeśli chodzi o podróże w ramach Schengen, wszystko odbywa się na dotychczasowych zasadach.

Zagraniczne wakacje a bezpieczeństwo

- Główny Inspektorat Sanitarny rekomenduje przede wszystkim stosowanie się do reguł sanitarno-epidemiologicznych, ale też zwracanie uwagi, w jakie regiony jedziemy, bo sytuacja w regionach ulega dynamicznej zmianie - powiedział Saczka.

- Popatrzmy w tej chwili choćby na Wielką Brytanię, gdzie kilka tygodni temu notowaliśmy bardzo niski spadek zakażeń, nie notowano zgonów, natomiast w tej chwili notujemy tam wysoki wzrost zakażeń związanych szczególnie z mutacją Delta, o której rozmawialiśmy - zauważył Saczka i zwrócił uwagę, że zakażenie dotyka głównie osób niezaszczepionych.

Resort zdrowia nie powiedział jednak ostatniego słowa w kwestii obostrzeń.

- Sytuacja może zmienić się, może nie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień - odniósł się do kwestii restrykcji Saczka. - Bardzo mocno chcę podkreślić, że to, co będzie działo się dalej, zależy głównie (...) od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupisk ludzkich.

- Oprócz [znanych dzisiaj - red.] mutacji zawsze może pojawić się kolejna mutacja polska oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego - dodał.

Maseczki w Polsce nadal zalecane

Główny Inspektor Sanitarny odniósł się również do kwestii maseczek w Polsce. 

- Dalej rekomendowałbym stosowanie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, bo tak naprawdę nie wiemy, kto w tych przestrzeniach zamkniętych się porusza. Jeśli te skupiska są duże, faktycznie narażamy się na duże ryzyko, ale też możemy być zakażeni i nieświadomie możemy zakażać innych - przestrzegł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum