• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Dr Cessak alarmuje: "Wzrost zachorowań w najbliższych tygodniach"

Autor: KM • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia29 października 2021 17:00

W najbliższych tygodniach i miesiącach trzeba spodziewać się wzrostu zachorowań na COVID-19 wśród dzieci - ostrzegał dr n. o zdr. Grzegorz Cessak w czwartkowym programie "Fakty po faktach".

W USA ilość zachorowań dzieci jest na poziomie ok. 25 proc. wobec całego społeczeństwa. Fot. Shutterstock
  • 18 października rozpoczęła się procedura oceny szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia - mówił w "Faktach po faktach" dr n. o zdr. Grzegorz Cessak, członek rady zarządzającej Europejskiej Agencji Leków i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
  • Opóźnienie wynika z późniejszego w stosunku do USA złożenia wyników badań i wniosku do odpowiednich organów
  • Należy spodziewać się, że zakażenia wśród dzieci wzrosną w najbliższych tygodniach, miesiącach

W czwartkowym wydaniu programu "Fakty po faktach" w TVN24 dr Grzegorz Cessak odniósł się do rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej zachorowalności i szczepień przeciw COVID-19 dzieci poniżej 12. roku życia.

COVID-19. Szczepionka dla dzieci różna od tej dla dorosłych

Dr Cessak poinformował o opóźnieniu, które wynikało z późniejszego złożenia wyników badań i wniosku, w stosunku do złożenia dokumentów do FDA w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że dopiero 18 października rozpoczęła się procedura oceny szczepionki dla dzieci pomiędzy 5. a 11. rokiem życia.

- Ona jest w innym składzie ilościowym i jakościowym co do substancji pomocniczych, ale także substancji czynnej, która jest trzykrotnie niższa, niż przy młodzieży, która ma podawaną szczepionkę w takiej samej dawce i tą samą szczepionką, jak u dorosłych - mówił dr Cessak.

- Spodziewamy się, że w ciągu kilku tygodni, to jest najpóźniej do połowy grudnia, Europejska Agencja Leków wyda taką rekomendację - zapowiedział specjalista. - Oczywiście jeżeli nie będzie żadnych większych uwag i dyskusji, ta rekomendacja może być podana wcześniej - dodał.

Koronawirus coraz bardziej zagraża dzieciom. "Wzrost zachorowań w najbliższych tygodniach"

Cessak zauważył, że w krajach, w których fala zakażeń jest "bardziej zaawansowana", są już dane dotyczące obecnej wiedzy na temat zachorowalności na COVID-19 wśród dzieci.

- Popatrzmy na Stany Zjednoczone, które dopuściły już szczepionkę dla dzieci powyżej 5. roku życia: tam ilość zachorowań dzieci jest na poziomie ok. 25 proc. wobec całego społeczeństwa - zaznaczył.

- Dzieci ulegają zakażeniu, są hospitalizowane - dodał dr Cessak i powołał się na statystyki dotyczące wielu zgonów wśród dzieci. - Sytuacja jest alarmująca w Stanach Zjednoczonych, również w Wielkiej Brytanii widzimy wzrost zachorowań wśród dzieci.

Jeśli chodzi o Europę, w tym Polskę, w ocenie dra Cessaka "trzeba się spodziewać, że wzrost zachorowań wśród tej populacji nastąpi w najbliższych tygodniach, w najbliższych miesiącach".

Zobacz też: Wchodzą nowe obostrzenia koronawirusowe. Rozporządzenie covidowe wprowadza dwie ważne zmiany 

Program Szczepień Ochronnych na rok 2022. Komunikat GIS. LISTA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum