• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szczepienie, albo zakaz pracy z pacjentami. Surowe zasady w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Autor: oprac. KM • Źródło: Trojmiasto.pl, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 11:30

Surowe zasady wprowadziło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Pracownicy medyczni, którzy nie szczepili się przeciw COVID-19 i nie mają negatywnego wyniku testu, nie będą pracować z pacjentami. Dyrektor zapewnia, że to "działanie dla bezpieczeństwa pacjentów".

Bez szczepienia zakaz pracy z pacjentami. Szpital wprowadził restrykcyjne zasady Fot. Shutterstock
  • Bez szczepienia zakaz pracy z pacjentami. Szpital w Gdańsku wprowadził restrykcyjne zasady
  • Personel medyczny niezaszczepiony i bez aktualnego testu na COVID-19 z negatywnym wynikiem nie będzie zajmować się pacjentami - podał portal Trójmiasto.pl
  • Władze szpitala wprowadziły to zarządzenie w ubiegłym tygodniu
  • W ocenie dyrektora cytowanego na łamach portalu jest to działanie dla bezpieczeństwa pacjentów

 - To działanie dla bezpieczeństwa pacjentów - powiedział, cytowany przez Trójmiasto.pl dyrektor gdańskiego UCK Jakub Kraszewski. Skomentował w ten sposób decyzję o niedopuszczeniu do pacjentów niezaszczepionych medyków, którzy również nie legitymują się negatywnym testem.

Czytaj: Dramatycznie przybywa dzieci z ciężkim COVID-19 w Szpitalu Wojewódzkim. Najmłodsze miało 2 tygodnie

Paraliż SOR w SPSK4. Lekarze, ratownicy i pielęgniarki na zwolnieniach

Szpital blokuje przyjęcia. Od 29 listopada będzie w całości covidowy

Szczepienie, albo zakaz pracy z pacjentami. Surowe zasady w szpitalu

Zgodnie z informacjami podanymi na portalu Trójmiasto.pl w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wprowadzono zarządzenie, w myśl którego zmianie ulegną zasady organizacji pracy celem zapobiegania transmisji COVID-19. Niezaszczepieni pracownicy medyczni nie będą mogli pracować z pacjentami. Dokument został podpisany w ubiegłym tygodniu. 

Jak powiedział portalowi Trójmiasto.pl dyrektor placówki Jakub Kraszewski, pracownicy, którzy nie spełniają obowiązku pełnego zaszczepienia się, statusu ozdrowieńca lub ważnego negatywnego testu, "oddelegowywani są do innych obowiązków".

- Wszystkie decyzje i zarządzenia, które obowiązują w szpitalu, są wprowadzane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu naszych pacjentów - mówił Kraszewski.

Dworczyk: nie przewidujemy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19

2,5 proc. niezaszczepionych lekarzy w gdańskim UCK

- Nie może być takiej sytuacji, że pacjent, który zmaga się z ciężką chorobą lub ma obniżoną odporność, dodatkowo będzie narażony na zakażenie COVID-19, ponieważ będzie opiekował się nim niezaszczepiony personel - zauważył dyrektor szpitala.

- To jest ryzyko, które możemy ograniczyć, i to właśnie robimy - dodał w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl Kraszewski.

Portal poinformował, że w gdańskim szpitalu uniwersyteckim spośród 800 lekarzy nie zaszczepiło się 20, co daje 2,5 procent. Na 1500 pielęgniarek nie zaszczepiło się natomiast 70, czyli 4,6 procent.

Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku, cytowwany przez Trójmiasto.pl zgadza się z decyzją szpitala i twierdzi, że z punktu widzenia lekarza, jak i samego bezpieczeństwa nie jest ona kontrowersyjna. Ale decyzja "może być postrzegana jako naruszenie zasad zakazu dyskryminacji pracowników - mówi portalowi Agnieszka Dobrodziej, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku.

Zobacz też: Dramat na SOR: 100 pacjentów z udarami, zawałami i dusznościami. Inne szpitale są covidowe

Nowe obostrzenia w grudniu? MZ zapowiada bardziej "dolegliwe restrykcje" i stawia warunek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum