• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szczepienia najmłodszych już w grudniu? Kraska: to możliwe

Autor: JKB • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia10 listopada 2021 10:20

Podczas rozmowy w Radiu Zet wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że wkrótce mogą być wprowadzone szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat. – Jeśli EMA zatwierdzi decyzję, być może w grudniu będzie taka możliwość, aby szczepić w Polsce dzieci z tego przedziału wiekowego – zaznaczył.

Szczepienia młodszych dzieci mogą być w grudniu. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem wiceministra Waldemara Kraski po pozytywnej decyzji Europejskiej Agencji Leków, szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w Polsce mogą zacząć się jeszcze w grudniu
  • Zapewnił również, że w ciągu najbliższych tygodni pojawi się w Polsce lek, który skutecznie zwalcza koronawirusa, czyli Molnupiravir
  • Jak dodał wiceszef resortu zdrowia, rządzący robią wszystko, aby utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej

Kiedy szczepienia młodszych dzieci?

Na antenie "Gościa Radia Zet" wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział, że wraz z pozytywną decyzją EMA w sprawie szczepień młodszych dzieci (w wieku 5-11 lat), taka praktyka ruszy także w Polsce.

- Z naszych informacji wynika, że Europejska Agencja Leków zatwierdzi to na przełomie listopada i grudnia. Być może w grudniu będzie taka możliwość, aby szczepić w Polsce dzieci z tego przedziału wiekowego – skomentował.

Jak dodał wiceszef resortu, MZ robi wszystko, by jak najdłużej utrzymać naukę stacjonarną w szkołach. Na pytanie o to, dlaczego dzieci już zaszczepione muszą w razie konieczności przechodzić na naukę zdalną, Kraska odpowiedział:

- Byłoby to stygmatyzowaniem dzieci, które nie są zaszczepione. Chcemy tego uniknąć. Takie dziecko będzie wytykane palcami.

Czytaj: Ile dzieci zmarło na COVID w Polsce? Prof. Szenborn: powyżej 30

Kraska: w styczniu pojawi się lek na koronawirusa

Wiceminister wspomniał w czasie rozmowy o leku na koronawirusa. Jak sam przyznał, trwały badania nad polskim lekiem stworzonym na bazie osocza osób ozdrowieńców. "Początkowo badania pokazywały, że osocze to bardzo skuteczny lek. Potem te badania pokazywały, że jednak aż tak skuteczne nie jest. Powinniśmy się raczej ukierunkować na nowe leki" – wyjaśnił.

W związku z tym Polska zamierza kupić sprawdzony lek, który już na początku przyszłego roku pojawi się środek skutecznie zwalczający koronawirusa.

- Być może na koniec roku albo na początku przyszłego w Polsce pojawi się lek, który zwalcza koronawirusa. Myślę, że kupimy Molnupiravir firmy Merck. Rozmowy są bardzo obiecujące. Myślę również, że będzie refundacja – dodał Kraska.

Czytaj: Kraska: w ciągu następnych 10 dni może być nawet 40 tys. zakażeń dziennie

Koronawirus. 10 listopada kolejny rekord IV fali. Rzecznik rządu zdradził liczbę nowych zakażeń

Sprawdzanie szczepień w pracy. MZ: projekt ustawy wkrótce trafi do Sejmu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum