• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Szczecin: punkt diagnostyki HIV jeszcze w styczniu zmieni adres

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2018 15:00

22 stycznia br. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny zostanie przeniesiony do budynku przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Bezpłatne i anonimowe badania w kierunki HIV będą wykonywane tu trzy razy w tygodniu.

Szczecin: punkt diagnostyki HIV jeszcze w styczniu zmieni adres
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Szczecinie wykonuje badania wykrywające zakażenie HIV anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem około testowym. Fot. Victor/Flickr (CC BY 2.0)

Jak informuje Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy SP Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, do tej pory Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny działał przy al. Wojska Polskiego 160, w budynku Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Od 22 stycznia 2018 r. punkt będzie funkcjonował w budynku przy ul. Broniewskiego 12, w którym działa Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych oraz Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Będzie tu można wykonać bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 15-18.

W jednym miejscu znajdzie się punkt diagnostyczny z poradnictwem, opieka ambulatoryjna i możliwość hospitalizacji pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym w Oddziale Nabytych Niedoborów Immunologicznych. Poradnia przy ul. Broniewskiego 12 znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, z dogodnym dojazdem komunikacją miejską. Dodatkowo osoby, które chcą wykonać test w kierunku HIV mogą liczyć tu na pełną anonimowość oraz profesjonalne doradztwo zarówno przed, jak i po testowaniu.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Szczecinie wykonuje badania wykrywające zakażenie HIV anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem około testowym. Punkt pracuje w ramach dotacji Krajowego Centrum ds. AIDS. Zadanie jest kontynuacją działań podejmowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego od 1997 r. i wpisane jest jako jedno z zasadniczych działań profilaktycznych związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się HIV/AIDS nakierowanych na osoby o ryzykownych szachowaniach w kontekście transmisji zakażenia.

W latach 1997- 2011 projekty na działalność PKD składało Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej O/T Szczecin, natomiast od 2012 r. Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. PKD w Szczecinie był pierwszym tego typu Punktem w Polsce i działa nieprzerwanie od 20 lat. Poza usługą testowania każdy klient Punktu ma zapewnione profesjonalne poradnictwo przed i po teście prowadzone przez certyfikowanych doradców.

Po wykonaniu testu osobie, u której wykrywa się zakażenie HIV udzielane jest wsparcie polegające m.in. na ofercie Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie poza opieką lekarską i wdrożeniem leczenia antyretrowirusowego może skorzystać również z form pomocy oferowanych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum