• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Sterydy poprawiają rokowania pacjentów z COVID-19? Dobra wiadomość dla chorych na astmę

Autor: PAP • Źródło: PAP05 listopada 2021 06:30

Sterydy są stosowane w leczeniu COVID-19, co polepsza rokowania - także w przypadku astmatyków, którzy stosują je na co dzień. Tak mówi prof. Joanna Zajkowska, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych.

Szpitale i oddziały covidowe są pełne - mówi specjalistka. Fot. DarSzach / Shutterstock.com
  • Obecnie w leczeniu COVID-19 stosuje się sterydy i rokowania pacjentów są lepsze
  • Poinformowała o tym PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
  • Dodała, że lepiej zakażenie wirusem SARS-CoV-2 znoszą też np. astmatycy, którzy na co dzień stosują m.in. kortykosteroidy wziewne

Szpitale zakaźne pełne, a w nich - osoby z rozległym zapaleniem płuc i niską saturacją

- Szpitale zakaźne są pełne, oddziały covidowe w innych szpitalach też są pełne. Tak wygląda rzeczywistość czwartej fali zakażeń w Białymstoku. (...) Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy przebieg choroby się zmienił od fali wiosennej. Na pewno obserwujemy więcej ciężkich stanów. Czy to jednak wynika z mutacji wirusa, czy też z tego, że pacjenci coraz później do nas trafiają. Trudno orzec. Dla nas - lekarzy pracujących na oddziale - nie ma znaczenia, jaki to jest wariant wirusa. Po prostu mamy pacjenta ze zmianami w płucach, który się dusi - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. Zajkowska.

Przyznała, że do szpitali trafiają osoby z rozległym zapaleniem płuc, dusznością i niską saturacją. 90 proc. z nich to osoby niezaszczepione

Podkreśliła, że od wiosny nie pojawił się przełom w zakresie dostępności do skutecznego leku na powikłania w przebiegu COVID-19. Udało się jednak uporządkować etapami leki, które w danym okresie choroby powinny zostać choremu podane.

- Teraz prowadzona jest bardziej intensywna profilaktyka w zakresie przeciwdziałania włóknieniom za pomocą sterydów i leczenia przeciwzakrzepowego - wyjaśniła prof. Zajkowska.

Sterydy wziewne pomocne w leczeniu COVID-19

Potwierdziła także, że w początkowym etapie choroby pomocne mogą być sterydy wziewne, a lekarze zajmujący się pacjentem już w szpitalu podają mu sterydy - dożylnie lub doustnie - zależnie od fazy choroby.

- Dajemy też pacjentom wypisywanym do domu nieduże dawki doustnych sterydów. Wpływa to na mechanizm włóknienia w okresie rekonwalescencji. (...) Na początku epidemii COVID-19 sterydów się nie stosowało, a teraz są one - w niedużych dawkach - stosowane. Dzięki temu rokowania pacjentów są lepsze. To zostało wprowadzone do rutynowego protokołu leczenia - oceniła.

W szpitalu - w przypadku osoby z chorobami współistniejącymi - kontynuowane jest podawanie mu stałych leków.

- Zauważono już też, że osoby chorujące np. na astmę i przyjmujące na stałe kortykosteroidy wziewne i leki przeciwzapalne, po zakażeniu SARS-CoV-2 radzą sobie z tym wirusem lepiej - powiedziała prof. Zajkowska.

Czytaj też: Kolejna szczepionka przeciw Covid-19 dopuszczona przez WHO. "Do stosowania w nagłych wypadkach" 

Amantadyna w leczeniu COVID-19. Badania prowadzi 20 ośrodków w Polsce. Kiedy poznamy wyniki?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum