• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Skąd pochodzi koronawirus i jak się rozprzestrzenił? Agencje wywiadowcze liczą na przełom w śledztwie

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP30 października 2021 09:04

Wciąż nie wiadomo czy koronawirus rozprzestrzenił się w drodze przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka, czy jednak doszło do wycieku z laboratorium. Agencje wywiadowcze USA są podzielone w tej sprawie.

Koronawirus wyciekł z laboratorium? Agencje wywiadowcze liczą na przełom w śledztwie Fot. Shutterstock
  • Śledztwa agencji wywiadowczych wciąż nie przyniosły przyniosły odpowiedzi jak rozprzestrzenił się koronawirus
  • Jedna z tez mówi o zarażeniu się człowieka od zwierząt, druga o wycieku z laboratorium
  • Czy chodziło o nową broń biologiczną?

Koronawirus wyciekł z laboratorium? 

O ile nie nastąpi nieprzewidziany przełom, agencje wywiadowcze USA nie będą w stanie stwierdzić, czy wirus Covid-19 rozprzestrzenił się w drodze przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka, czy wyciekł z laboratorium. Z taką tezą wystąpili w piątek przedstawiciele władz.

Jak informuje Associated Press, raport rozwija ustalenia opublikowane w sierpniu po 90-dniowej analizie zarządzonej przez prezydenta Joe Bidena. W przeglądzie tym stwierdzono, że amerykańskie agencje wywiadowcze są podzielone w kwestii pochodzenia wirusa.

Analitycy nie sądzą jednak, że wirus powstał w laboratorium jako broń biologiczna. Większość agencji wywiadu uważa ponadto, że wirus nie został zmodyfikowany genetycznie.

AP przypomina, że Chiny oparły się globalnym naciskom, by w pełni współpracować przy ustalaniu źródeł pandemii lub udostępnić sekwencje genetyczne koronawirusów przechowywanych w Instytucie Wirusologii w Wuhanie..

Raport stwierdza, że Instytut Wirusologii w Wuhan "wcześniej tworzył kombinacje koronawirusów podobnych do SARS, ale to nie wystarczy aby stwierdzić czy wirus Covid-19 został genetycznie stworzony przez ten Instytut."

- Zarzuty, że Chiny uruchomiły wirusa jako broń biologiczną, zostały odrzucone, ponieważ ich zwolennicy "nie mają bezpośredniego dostępu do Instytutu Wirusologii w Wuhan, podają naukowo błędne twierdzenia lub są oskarżeni o szerzenie dezinformacji - głosi dokument.

AP zwraca uwagę, że cztery agencje wywiadowczej stwierdziły, chociaż z niskim poczuciem pewności, że wirus został pierwotnie przeniesiony ze zwierzęcia na człowieka.

Jak dodaje, piąta agencja wywiadowcza oceniła z umiarkowanym poczuciem pewności, że pierwsza infekcja u ludzi była związana z laboratorium.

Sporządzając raport analitycy celowo usiłowali wzmocnić lub osłabić każdą hipotezę. Naukowcy początkowo sądzili, że wirus pochodzi od zwierząt sprzedawanych na targu Huanan w Wuhanie, co obecnie przez niektórych z nich zostało wykluczone. Problem pozostaje więc nierozstrzygnięty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum