• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Singapur: już 45 osób zarażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 07:37

Ministerstwo zdrowia Singapuru poinformowało w poniedziałek (10 lutego) o dwóch nowych przypadkach zachorowań na zapalenie płuc wywołane nowym koronawirusem 2019-nCoV. Podnosi to liczbę potwierdzonych w tym kraju zakażeń do 45.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jeden z nowych chorych jest pracownikiem firmy ochroniarskiej, który miał kontakt z dwoma przyjezdnymi z chińskiego Wuhanu przechodzącymi w Singapurze kwarantannę.

Druga to dwuletnia dziewczynka ewakuowana z Wuhanu 30 stycznia.

Co najmniej 23 pacjentów hospitalizowanych w Singapurze nie było ostatnio w Chinach ani nie kontaktowało się bezpośrednio z podróżującymi stamtąd osobami.

Służby medyczne poinformowały również, że ze szpitala wypisano siódmą osobę, która została wyleczona.

W piątek singapurski rząd wprowadził pomarańczowy poziom gotowości epidemiologicznej w miejscowym systemie DORSCON (Disease Outbreak Response System Condition). Oznacza on, że trwająca epidemia jest "ostra", a choroba łatwo przenosi się między ludźmi, jednak nie jest powszechna i znajduje się pod kontrolą.

Minister rozwoju narodowego Lawrence Wong wyjaśnił w poniedziałek w rozmowie z publiczną telewizją CNA, że nie ma zagrożenia niedoborem jedzenia ani produktów takich jak papier toaletowy, w przeciwieństwie do masek chirurgicznych. Minister podkreślił, że życie będzie toczyło się tak normalnie, jak to jest w tych okolicznościach możliwe.

- W czasie weekendu byłem z wizytą w moim okręgu wyborczym. Podczas spotkań podjęliśmy niezbędne środki ostrożności. Mierzyliśmy temperaturę każdemu uczestnikowi, zachęcaliśmy ludzi do niepodawania sobie dłoni i stosowania alternatywnych form przywitań - powiedział.

Wong przyznał, że podjęte środki bezpieczeństwa muszą dotknąć wszystkich Singapurczyków, w domach, pracy, szkołach i podczas masowych imprez. Minister dodał, że rząd opracował różne scenariusze rozwoju wydarzeń, ale nie poinformował o możliwych dalszych krokach.

Najwyższy, czerwony poziom gotowości epidemiologicznej w systemie DORSCON oznaczałby, że władze mają do czynienia z niekontrolowaną pandemią. Wśród zaleceń są wtedy m.in. bezwarunkowe zamknięcie szkół, wykonywanie prac biurowych z domów i unikanie zatłoczonych miejsc.

Singapur jest drugim po Chinach krajem z największą liczbą wykrytych przypadków zachorowań na groźne dla życia zapalenie płuc wywoływane przez nowego koronawirusa.

Tomasz Augustyniak (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum