• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Samolot z 83 Brytyjczykami i 27 obywatelami innych państw UE wyleciał z Wuhanu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2020 09:00

Samolot z 83 Brytyjczykami i 27 obywatelami innych państw UE wyleciał w piątek (31 stycznia) z miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie wybuchła i rozprzestrzenia się epidemia koronawirusa - poinformował brytyjski rząd.

Do Wielkiej Brytanii samolot ma przybyć w piątek wczesnym popołudniem. Fot. archiwum/PW

Cywilny samolot wyczarterowany przez MSZ Wielkiej Brytanii opuścił Wuhan w piątek (31 stycznia) rano - przekazał rząd w Londynie w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Do Wielkiej Brytanii samolot ma przybyć w piątek wczesnym popołudniem, a następnie poleci do Hiszpanii, gdzie kraje macierzyste obywateli Unii Europejskiej wezmą odpowiedzialność za pozostałych pasażerów.

- Wiemy, jak niepokojąca była sytuacja dla tych, którzy czekali na wyjazd - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab.

- Pracowaliśmy przez całą dobę, żeby utorować drogę do bezpiecznego wyjazdu - dodał.

Samolot z ok. 150 Brytyjczykami i 50 obywatelami innych państw miał opuścić Wuhan już w czwartek, ale wylot został zablokowany przez chińskie władze - podaje agencja Reutera. Nie wiadomo na razie, dlaczego wylot został opóźniony, ani dlaczego liczba pasażerów jest mniejsza od planowanej.

Osoby powracające z Wuhanu do Wielkiej Brytanii zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie w jednym z ośrodków publicznej służby zdrowia NHS.

Kwarantannę, mającą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, stosują też inne państwa. Kilka krajów, m.in. Japonia i USA, zdołało już sprowadzić swoich obywateli z Wuhanu.

Według ostatnich informacji przekazanych przez chińskie służby medyczne, liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wynosi obecnie 9692. W prowincji Hubei, którego stolicą jest Wuhan, zmarły 204 osoby, a w całych Chinach - 212. Około 100 przypadków wykryto za granicą, ale nie ma na razie doniesień o zgonach w innych krajach.

Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w kilku okolicznych miastach. Mimo to wirus przedostał się do 18 innych krajów na świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek po spotkaniu komitetu kryzysowego, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Według definicji WHO międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

Ogłoszenie stanu zagrożenia powinno oznaczać większe środki i zasoby przeznaczane na walkę z wirusem, ale może również skłaniać rządy do ograniczenia podróży i handlu z dotkniętymi epidemią krajami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum