• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

SARS-CoV-2, RSV oraz paragrypa. Trzy zakażenia u jednego dziecka na Śląsku

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia02 listopada 2021 12:42

Zakażenie aż trzema wirusami jednocześnie potwierdzono u 2,5-letniego dziecka w woj. śląskim. U malucha wykryto SARS-CoV-2, RSV oraz paragrypę. Z kolei u 5-miesięcznego noworodka potwierdzono koinfekcję wirusem SRAS-CoV-2 i paragrypy.

W laboratorium odkryto zakażenia Delta Plus. Fot. Shutterstock
  • Laboratorium Genetyczne Gycentrum potwierdziło współistnienie trzech wirusów u 2,5-letniego dziecka
  • Inny przypadek koinfekcji dotyczył 5-miesięcznego niemowlaka, u którego potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz wirusa paragrypy
  • W próbkach pobranych od pacjentów z województwa śląskiego potwierdzono występowanie mutacji Delta, a w niektórych przypadkach także wariant Delta Plus

SARS-CoV-2, RSV oraz paragrypa. Trzy zakażenia jednocześnie u jednego dziecka

Wśród coraz młodszych dzieci zauważalne są zakażenia koronawirusem, a także koinfekcje z innymi patogenami. Jak zaznaczyła dr n. med. Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gycentrum, przypadki te powinny być przedmiotem dalszych badań.

- W grupie badanych przez nas próbek cztery pochodziły od niemowląt. Dotychczas niezwykle rzadko się zdarzało, by wymazy były pobierane od tak małych dzieci, gdyż zakażenie przechodziły bezobjawowo. Dodatkowo niepokoi nas występowanie u dzieci koinfekcji z innymi patogenami. Do tej koinfekcje zdarzały się niezwykle rzadko, najczęściej u pacjentów hospitalizowanych. Dlatego, choć na razie nadal mamy do czynienia z incydentalnymi przypadkami z pewnością wymaga to dalszych badań i wnikliwych analiz – powiedziała dr Morawiec, cytowana w informacji prasowej.

Co ważne, naukowcy z Gycentrum zajęli się także sekwencjonowaniem 186 próbek pobranych od pacjentów na przełomie września i października. Jak się okazuje, we wszystkich wykryto wariant delta, a w niektórych przypadkach pojawił się wariant Delta Plus (określony jako AY.4.2).

- Najmłodszy pacjent zakażony mutacją AY.4.2 to dwuletni chłopczyk, najstarsza pacjentka to 77-letnia kobieta. Na razie nie ma pewności czy ten podtyp wirusa jest groźniejszy od dotychczasowego wariantu Delta, ale uznaje się go za wymagający dalszych badań. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii odpowiada on obecnie za 10 proc. zakażeń. Pojawienie się kolejnego podtypu wariantu Delta - których wyodrębniono już ponad 40 - obrazuje, jaką zdolność ewolucji posiada koronawirus. Dlatego ważne jest kontynuowanie badań nad genomem SARS-CoV-2, pozwalających na identyfikację ewentualnych nowo powstałych niepokojących  wariantów – dodała dr Morawiec.

Czytaj: Weszło nowe rozporządzenie o COVID-19. Obostrzenia zostały przedłużone

Obecność "mutacji transmisji" w próbkach

Gycentrum we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, prowadzą wspólnie badania już od lutego tego roku. Dotychczas SUM przeanalizował 921 próbek (zsekwencjonowanych pomiędzy lutym a sierpniem), w których odnotowano np. obecność "mutacji transmisji" – odpowiadają one za zwiększoną zakaźność wirusa.

- W badanych próbkach analizowano mutacje występujące w białku spike (kolca) wirusa. Niepokojący jest fakt występowania także "mutacji ucieczki" , które mogą w różnym stopniu obniżać aktywność przeciwciał. Dotyczyły one głównie wariantu Gamma, ale nawet w wariancie Alfa zdarzały się przypadki mutacji związanych zarówno ze zwiększoną transmisyjnością jak i ucieczką immunologiczną. Wiąże się to z tym, że u niektórych pacjentów zakażonych danym wariantem przebieg zakażenia może być cięższy niż u innych – wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj: Powstał "podkarpacki" wariant koronawirusa? "Nie kontrolujemy już nowych zakażeń"

Dane o zakażeniach mogą być zaniżone nawet pięciokrotnie. "Polacy nie chcą się testować"

Ekspert o szczepieniach przeciw COVID-19 w ciąży: "To dla dobra dziecka"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum