• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Rzecznik Lotniska Chopina: port jest przygotowany na zagrożenie koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2020 15:20

Służby Lotniska Chopina monitorują sytuację i stosują się do zaleceń europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia ws. koronawirusa; port jest przygotowany na zagrożenia epidemiologiczne - zapewnia rzecznik portu Piotr Rudzki.

Osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska. Fot. Piotr Waniorek

Bezpośrednie rejsy z Warszawy do Pekinu wykonują PLL LOT i Air China.

- Współpracujemy na bieżąco z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, służbami państwowymi, przewoźnikami lotniczymi, agentami handlingowymi oraz pozostałymi lotniskami w Polsce. Nie ma zagrożenia dla podróżujących. Port jest cały czas gotowy na ewentualne zagrożenia związane z koronawirusem - powiedział w poniedziałek (27 stycznia) Rudzki.

Przypomniał, że od piątku obowiązuję specjalne formularze lokalizacyjne, które wypełniają podróżni wracający z Chin.

- Osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska - dodał.

Jak tłumaczy Rudzki, jeśli zostanie wykryte podejrzenie wirusa u pasażera, wówczas dalsze postępowanie z nim uzależnione jest od objawów.

- Każde działanie odbywa się we współpracy z Sanepidem i z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną - powiedział.

Rzecznik lotniska przypominał, aby podróżni stosowali się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, czyli m.in. unikali miejsc publicznych, zatłoczonych; bezwzględnie unikali bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikali odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; ściśle przestrzegali zasad higieny rąk - ręce trzeba myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas powiedział w poniedziałek w TVN24, że Polska jest bezpieczna, jeśli chodzi o koronawirus. Dodał, że wdrożono wszystkie potrzebne procedury.

Jak przekazał, na bieżąco monitorowane jest Lotnisko Chopina w Warszawie, tym bardziej że to węzeł przesiadkowy wielu turystów. Zbiera się informacje o każdym pasażerze przylatującym z Chin. Terminal, na którym lądują te samoloty, jest wydzielony. Ma też osobną wentylację.

Pinkas odradził podróż do Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie do Chin. Bezpośrednio z Lotniska Chopina do Pekinu lata PLL LOT - siedem razy w tygodniu i Air China - trzy razy w tygodniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum