• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Ruszyły dostawy z RARS. Do szkół trafi 12,5 maseczek i 43 mln rękawiczek

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP29 sierpnia 2021 07:00

Ruszyły dostawy do szkół z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Do połowy września do wszystkich placówek edukacyjnych mają zostać dostarczone bramki do mierzenia temperatury, płyny do dezynfekcji, maseczki i rękawiczki.

Pomiar temperatury w szkole Fot. Shutterstock
  • Michał Kuczmierowski, prezes RARS zapowiada, że do połowy września zostanie zakończony transport sprzętu dezynfekującego do szkół
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dostarczy do placówek oświatowych między innymi 12,5 maseczek i 43 mln rękawiczek 
  • Aktualnie trwają dostawy 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji 

Bramki do mierzenia temperatury i dezynfekcji w szkołach

- Do szkół trafia już 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją do mierzenia temperatury  - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Cała operacja dostaw bramek do mierzenia temperatury, płynów do dezynfekcji, maseczek i rękawiczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do wszystkich placówek oświatowych w kraju zakończy się w połowie września"- powiedział w rozmowie z PAP Michał Kuczmierowski.

Podkreślił, że "w pierwszej kolejności zabezpieczane są duże szkoły, gdzie trafiają stacje dezynfekcyjne z termometrami".

Nowy rok szkolny w cieniu pandemii. Sprawdź: Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? MEiN podał szczegóły. Matura 2022 i egzamin ósmoklasisty - tu też zmiany

1 września w szkołach mają być środki ochrony osobistej

- Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały nam, że w wielu szkołach i placówkach edukacyjnych są już stacje dezynfekcyjne i one sobie nieźle radzą. W związku z tym, w pierwszej kolejności skupiliśmy się na transporcie materiałów do największych szkół. Tam trafiają stacje dezynfekcyjne z termometrami. Natomiast do tych mniejszych szkół przekazywane są w większości tylko płyny i środki ochrony osobistej, a więc maseczki i rękawiczki  - powiedział prezes RARS.

Zapewnił, że do 1 września do zdecydowanej większości szkół i placówek edukacyjnych w Polsce będą już dostarczone płyny i środki ochrony osobistej.

Poinformował, że "produkty są przekazywane za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przewoźników, którzy zajmują się konfekcją".

W piątek minister Czarnek powiedział, że MEiN chodzi "przede wszystkim o to, żeby stacje stanęły w szkołach większych, gdzie są setki uczniów i przepływ osób jest bardzo duży. Stąd (...) mierzenie temperatury powinno być rzeczywiście obecne, bo to zapewnia sprawne kontrolowanie na wstępnym etapie stanu zdrowia dzieci i młodzieży, a także innych osób, które do szkoły wchodzą" - wyjaśnił w piątek w czasie konferencji prasowej minister edukacji i nauki.

Czytaj również: Szczepienia dzieci w szkołach ruszą od 3. tygodnia września. To przesądzone

12,5 maseczek i 43 mln rękawiczek

- Środki ochrony osobistej, maseczki jednorazowe ok. 210 mln sztuk. Przypomnę, że maseczki jednorazowe będą używane w częściach wspólnych, nie będą używane w poszczególnych klasach na zajęciach w ramach planu zajęć  - powiedział Czarnek.

Zapowiedział, że do szkół trafi "12,5 mln sztuk maseczek FFP2 i FFP3" oraz "rękawiczki w ilości ok. 43 mln sztuk". "Pojemniki z płynem do dezynfekcji ok. 560 tys. sztuk i prawie 100 tys. termometrów bezdotykowych" - dodał.

- Wyasygnowaliśmy na to, jako rząd, ponad 100 mln zł, żeby zabezpieczyć szkoły na tę okoliczność - powiedział 23 sierpnia minister edukacji Przemysław Czarnek. 

Czytaj więcej: Nowe obostrzenia w Polsce. Rząd szykuje rozporządzenie. Będzie kilka istotnych zmian

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum