• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem u naszych południowych sąsiadów

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP12 lipca 2021 07:25

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Czechach. Wzrost odnotowywany jest licząc tydzień do tygodnia. Równocześnie nie towarzyszy mu większa liczba hospitalizacji, nie było też żadnego zgonu chorego z Covid-19.

W Czechach obecnie z koronawirusem zmaga się ponad 2 tys. osób. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w niedzielę, że ostatniej doby potwierdzono 159 nowych przypadków zakażeń koronawirusem
  • To kontynuacja wzrostu liczby nowych infekcji licząc tydzień do tygodnia
  • Po raz pierwszy w 2021 roku wskaźnik reprodukcyjny "R", określający ile osób zakaża jeden chory, przekroczył w Czechach 1,35

Czeski resort zdrowia podał w niedzielę (11 lipca), że ostatniej doby potwierdzono tam 159 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, o 35 więcej niż przed tygodniem. To kontynuacja wzrostu liczby nowych infekcji licząc tydzień do tygodnia.

Po raz pierwszy w 2021 roku wskaźnik reprodukcyjny "R", określający ile osób zakaża jeden chory, przekroczył w Czechach 1,35. Wskaźnik ten wzrasta od dwóch tygodni, pod koniec czerwca przekroczył wartość 1.

W Czechach nie odnotowano żadnego zgonu zakażonego SARS-CoV-2

Resort zdrowia podkreśla, że równocześnie nie dochodzi do wzrostu liczby osób hospitalizowanych z Covid-19. Obecnie jest ich w szpitalach 25, w tym trzech pacjentów w stanie ciężkim. W ciągu mijającego tygodnia nie odnotowano w kraju żadnego zgonu związanego z koronawirusem.

W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano w Czechach około 12 zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców. Przed tygodniem ta liczba wynosiła 9. Sytuacja pandemiczna w poszczególnych regionach kraju jest bardzo zróżnicowana. Najtrudniejsza jest w Pradze, Pilźnie i Karlowych Warach.

Zakażają się najczęściej młodzi niezaszczepieni 

Od początku pandemii koronawirus został zdiagnozowany u prawie 1,7 mln osób w Czechach. Około 98 proc. wyzdrowiało już z Covid-19. Z koronawirusem zmaga się obecnie ponad 2 tys. osób.

Według ekspertów choroba najczęściej dotyka obecnie ludzi młodych, którzy nie są zaszczepieni. Największy przyrost w Pradze notowany jest w grupie wiekowej 16-20 lat. Minister zdrowia Adam Vojtiech polecił przeprowadzanie w klubach i dyskotekach wzmożonych kontroli certyfikatów szczepień oraz negatywnych wyników testów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum