• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Rosja: oficjalnie jest już milion osób zakażonych wirusem HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2016 21:45

W Rosji oficjalnie zarejestrowany jest milion osób zakażonych wirusem HIV - poinformował w środę (20 stycznia) media szef federalnego centrum do walki z AIDS Wadim Pokrowski. Jest to ponad dwa razy więcej niż w 2010 roku.

W dniu 20 stycznia w bazie centrum do walki z AIDS zarejestrowano dane milionowego obywatela Rosji zakażonego wirusem HIV. Fot. Archiwum

Jak podał Pokrowski, 20 stycznia w bazie centrum do walki z AIDS zarejestrowano dane milionowego obywatela Rosji zakażonego wirusem HIV. Dodał, że jest to 26-letnia kobieta z obwodu rostowskiego.

Wcześniej szef federalnego centrum do walki z AIDS informował, że od czasu rejestracji pierwszego przypadku HIV w Rosji w 1987 roku z różnych przyczyn zmarło ok. 205 tys. zakażonych tym wirusem.

Według danych rosyjskiej służby ochrony konsumentów Rospotriebnadzor w 2014 roku zmarło w Rosji 24 416 osób zakażonych HIV, o 9 procent więcej niż w 2013 roku.

Na dzień 1 maja 2015 roku wirusa HIV stwierdzono u 0,5 proc. ludności Rosji, a w grupie wiekowej 15-49 lat - 0,9 proc.

Pokrowski dodał, że według ekspertów liczba zarażonych wirusem HIV może wynosić do 1,5 mln Rosjan.

- Zakłada się, że w 2015 roku wirusem HIV zaraziło się 93 tys. Rosjan, co stanowi najwyższy jak do tej pory wskaźnik. Dojdzie do tego jeszcze 5-6 tys. ludzi zarażonych podczas świętowania Nowego Roku - poinformował dyrektor centrum walki z AIDS.

Wskazał, że młode kobiety zarażają się wirusem HIV typowo - drogą kontaktów seksualnych; w sumie ponad 2 proc. mężczyzn w Rosji jest zarażonych. W 2015 roku około 53 proc. zakażeń było związanych z używaniem narkotyków, 43 proc. z kontaktami heteroseksualnymi, a 1,5 proc. z kontaktami homoseksualnymi. 2,5 proc. przypadków dotyczy dzieci urodzonych przez matki zarażone wirusem HIV.

Minister zdrowia Weronika Skworcowa informowała wcześniej, że w 2016 roku w Rosji zostały podwojone środki na walkę z AIDS i wyniosą one ponad 600 mln dolarów. Wielu lekarzy twierdzi jednak, że jest to kwota niewystarczająca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum