• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Radziwiłł: na Mazowszu 2 przypadki koronawirusa, 23 osoby w szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 10:41

W woj. mazowieckim odnotowano dwa potwierdzone przypadki koronawirusa, a kolejne 23 osoby są hospitalizowane i diagnozowane - powiedział w poniedziałek (9 marca) wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 27 osób jest objętych kwarantanną.

Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Wojewoda mazowiecki podczas briefingu prasowego przedstawił sytuację na Mazowszu w związku z wystąpieniem przypadków COVID-19. Poinformował, że obecnie w woj. mazowieckim odnotowano dwa potwierdzone przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Kolejne 23 osoby na Mazowszu są hospitalizowane i diagnozowane w kierunku zakażenia tym wirusem. - To oczywiście nie znaczy, że wszystkie te osoby okażą się zakażone - podkreślił. Zwrócił uwagę, że w sumie z podejrzeniem COVID-19 hospitalizowanych było 127 osób i w przytłaczającej większości przypadków okazało się, że osoby te nie były zakażone koronawirusem.

Poinformował także, że 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym. - To są osoby, które przybyły z miejsc o podwyższonym ryzyku - powiedział. Dodał, że kwarantanną objętych jest 27 osób, które miały kontakt z chorymi.

- Niezależnie od tej stosunkowo bardzo niewielkiej na razie liczby osób, które są zakażone lub podejrzane o zachorowanie, jesteśmy w pełnej gotowości - zapewnił wojewoda.

Radziwiłł przekazał ponadto, że "coraz poważniej przygotowujemy się do znacznego ograniczenia możliwości organizacji wydarzeń o charakterze masowym". Zaapelował też do obywateli o unikanie miejsc, w których przebywa duża liczba ludzi.

- Ale zwracam uwagę, że odpowiedzialność spoczywa także na wielu innych osobach, na prywatnych przedsiębiorcach, na indywidualnych obywatelach. Od tego, w jaki sposób będziemy się zachowywać z własnej inicjatywy, kierując się wytycznymi, bardzo dużo zależy jeśli chodzi o możliwość rozprzestrzeniania się tego wirusa - zaznaczył.

Radziwiłł podkreślił przy tym, że władze planują ograniczyć możliwość organizacji imprez masowych. - Przygotowujemy się coraz bardziej poważnie do tego, żeby jednak znacząco ograniczyć możliwość organizacji wydarzeń o charakterze masowym z udziałem dużej liczby osób - wskazał. Jak zaznaczył, ograniczenia miałyby dotyczyć imprez z udziałem ponad tysiąca osób, zawłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Przypomniał, że tylko część imprez z udziałem dużej liczby osób ma charakter rejestrowanych zgromadzeń publicznych.

Wojewoda zaapelował też o szanowanie prywatności osób chorych. - Proszę mieć poczucie odpowiedzialności za słowa, które padają w przestrzeni publicznej - powiedział mediom.

- Nie ma najmniejszego powodu, żebym informował państwa, i nie będę tego robił, kim są te osoby - czy są młode, czy są starsze, czy są płci takiej czy innej, skąd przybyły, nawet gdzie leżą w szpitalu. Nie będę podawał takich informacji - dodał. Zaznaczył, że nie będzie także potwierdzał lub zaprzeczał informacjom na ten temat pochodzącym z innych źródeł.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii. W Polsce mamy do tej pory 11 potwierdzonych przypadków. Starszy mężczyzna przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest w ciężkim stanie.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Natalia Kamińska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum