• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Ptasia grypa. Pierwszy śmiertelny przypadek wirusa H5N1 wśród ludzi. Zmarł 12-latek

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP22 lipca 2021 09:50

Ptasia grypa. Pierwszy śmiertelny przypadek wirusa H5N1 wśród ludzi. W wyniku zakażenia zmarł 12-latek w Indiach

Zakażenie u ludzi może spowodować ciężką chorobę i wiąże się z wysoką śmiertelnością. Fot. Manoej Paateel / Shutterstock.com
  • Ptasia grypa. 12-latek z Indii zmarł z powodu zakażenia wirusem H5N1
  • Był to pierwszy przypadek takiego zakażenia wśród ludzi
  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zakażenie tym wirusem u ludzi wiąże się z wysoką śmiertelnością

Lokalne media, w tym dziennik "Hindustan Times", poinformowały, że był to prawdopodobnie pierwszy przypadek grypy typu H5N1 wśród ludzi w Indiach i pierwsza śmierć człowieka z powodu tego patogenu w tym kraju.

Ptasia grypa. Pierwszy śmiertelny przypadek wirusa H5N1 wśród ludzi

Ptasia grypa jest chorobą występującą głównie u kurcząt i indyków. Chociaż człowiekowi niełatwo zakazić się wirusem H5N1, konsekwencje dla zdrowia publicznego mogą być bardzo poważne, jeśli będzie mógł być on przenoszony z człowieka na człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie u ludzi może spowodować ciężką chorobę i wiąże się z wysoką śmiertelnością.

- Chłopiec miał wykonane testy na obecność wirusa Covid-19 i ptasiej grypy, gdy był w trakcie leczenia - powiedział anonimowo przedstawiciel szpitala. Test na koronawirusa był negatywny, ale test na wirusa ptasiej grypy okazał się pozytywny.

Na początku roku tysiące dzikich ptaków znaleziono martwych, a dziesiątki tysięcy sztuk drobiu wybito po przejściu fali zakażeń wirusem ptasiej grypy w kilku indyjskich stanach. Kilka z tych zakażeń pochodziło od innego szczepu, H5N8, chociaż Indie są uważane za endemiczne dla wirusa H5N1 wśród drobiu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum