• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Psy przeszkolono do wykrywania koronawirusa. Teraz trafiły do niektórych szkół

Autor: PAP • Źródło: PAP07 stycznia 2022 06:29

Do szkół w amerykańskim stanie Massachusetts trafiły psy przeszkolone do wykrywania koronawirusa. Naukowcy twierdzą, że robią to z dokładnością nawet 99 procent.

Przeszkolone psy siadają jeśli wyczują zapach wirusa np. na biurku czy klawiaturze. Fot. Adobestock
  • Psy przeszkolone do wykrywania koronawirusa trafiły do szkół w Massachusetts
  • To pomysł zrealizowany w ramach tzw. programu K-9S
  • Według naukowców psy wykrywają koronawirusa ze skutecznością sięgającą 99 procent

Niezwykłe umiejętności psów

Roczne labradory Huntah i Duke rozpoczęły swą misję w środę w placówkach okręgów szkolnych hrabstw Bristol, Freetown, Lakeville i Norton. CBS wyjaśnia, że psy siadają jeśli wyczują zapach wirusa np. na biurku czy klawiaturze. Stanowi to ostrzeżenie, że miejsce jest zakażone wirusem i musi być oczyszczone.

- Jedną dobrą rzeczą z Covid jest to, że jest łatwy do zniszczenia. Nie lubi chemikaliów - ocenił kapitan policji z hrabstwa Bristol Paul Douglas. Jego zdaniem nie ma znaczenia, czy jest to Delta, czy też Omikron. Przewidywał, że w przypadku gdyby pojawiły się nowe warianty labradory także będą je w stanie wywęszyć.

Lokalny portal internetowy "Boston" zwrócił uwagę, że inne podobne programy dopuszczają np. na lotniskach obwąchiwanie przez psy ludzi w celu wykrycia wirusa.

Według Jonathana Darlinga z biura szeryfa hrabstwa Bristol program K-9S opracowany z naukowcami międzynarodowego uniwersytetu na Florydzie (FIU) obejmuje tylko używanie labradorów do sprawdzania, czy wolne od Covid-19 są pewne powierzchnie.

 

 

Pedagodzy zadowoleni z psów

- Psy węszą wokół obszarów wytypowanych przez kierownictwo szkół jak sale gimnastyczne, stołówki, czy sale lekcyjne. (…) Tam gdzie, dużo rąk dotyka powierzchni, są rzeczy, które mogą być wysoko zakażone - tłumaczył Darling. Nie wykluczył rozszerzenia programu na kolejne szkoły.

Zadowolenie z zaangażowania psów do batalii w zwalczaniu koronawirusa wyrażali pedagodzy.

- Traktuję to jako świetną okazję, aby dzieci dostrzegły, że robimy wszystko, co możemy dla zmniejszenia ryzyka zakażeniem. Chcę, żeby się nie niepokoiły i czuły bezpiecznie w swoim otoczeniu - komentowała Tara Kohler, kurator okręgu szkolnego z Fairhaven, w hrabstwie Bristol.

Program wykrywania Covid, K-9S, opracował instytut badań kryminalistycznych FIU. Tamtejsi naukowcy twierdzą, że psy wykrywają koronawirusa ze skutecznością 99 procent.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum