• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Protest na ulicach Brukseli. Demonstranci przeciwni wprowadzonym restrykcjom

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 listopada 2021 06:50

Na ulicach Brukseli w niedzielę 21 listopada pojawiło się blisko 30 tys. osób demonstrujących przeciwko wprowadzonym restrykcjom covidowym. Doszło do starć z policją.

W Belgii miała miejsce demonstracja przeciwko restrykcjom. Fot. PAP/EPA
  • Początkowo niedzielna (21 listopada) demonstracja przebiegała spokojnie. Brało w niej udział nawet 30-35 tys. osób
  • Do starć z policją doszło dopiero wtedy, gdy część protestujących zdecydowała się powrócić do domów
  • Powodem protestów było rozszerzenie przez belgijski rząd restrykcji antycovidowych. Dodano obowiązek noszenia maseczek i pracy zdalnej 

Demonstracja przeciwko obostrzeniom w Belgii

Według ocen policji w proteście, który początkowo miał spokojny charakter, wzięło udział ok. 35 tys. osób. Jak relacjonowali świadkowie protest przekształcił się w starcia z funkcjonariuszami, kiedy część demonstrantów zaczęła już rozchodzić się do domów.

Demonstranci ubrani w czarne kaptury zaczęli obrzucać funkcjonariuszy kamieniami niszcząc samochody i podpalając kontenery ze śmieciami. Policjantów obrzucano też petardami i fajerwerkami.

Policja z armatką wodną rozpoczęła natarcie na skrzyżowaniu w centralnej części miasta, przed gmachem, w którym mieści się siedziba Komisji Europejskiej.

Wobec postępującej w ich kierunku tyraliery policjantów, protestujący wzięli się za ręce krzycząc "Wolność !". Jeden z demonstrantów niósł tekturę z napisem: "Kiedy tyrania staje się prawem, rebelia staje się obowiązkiem". Śpiewano też antyfaszystowską piosenkę "Bella Ciao".

Czytaj: Pandemia niezaszczepionych. "Większość z nich nie szczepi się na własne życzenie"

 

Oficjalny bilans po starciu z policją

Według oficjalnych informacji, rannych zostało trzech policjantów i jeden z protestujących. Zatrzymano 42 osoby, z których dwie aresztowano pod zarzutem udziału w rozruchach.

Rząd belgijski zaostrzył w ub. środę restrykcje antycovidowe rozszerzając obowiązek noszenia maseczek i pracy zdalnej wobec wciąż wzrastającej liczby zakażeń.

W Belgii notuje się codziennie prawie 14 tys. nowych przypadków Covid-19. Od początku pandemii w kraju liczącym 11,7 mln mieszkańców zachorowało już łącznie 1 581 500 osób a zmarło 26 568. 

Czytaj: Od 22 listopada podwójna certyfikacja w aplikacji. To bat na fałszywe paszporty covidowe

 

Austria wprowadza twardy lockdown

Przypomnijmy, od poniedziałku 22 listopada, w Austrii obowiązuje całkowity lockdown. Początkowo ma potrwać 20 dni, ale po upływie 10 dni zostanie przeprowadzona ocena skuteczności tego kroku. Oznacza to, że blokada początkowo potrwa co najmniej do 12 grudnia, a dla niezaszczepionych - także po 12 grudnia.

Zajęcia w szkołach nadal będą odbywać się stacjonarnie. W szkołach wszystkich poziomów noszenie maseczki w pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe. Pracownikom biur zalecana jest praca z domu.

Czytaj: Od 22 listopada Austria wprowadza całkowity lockdown

Koronawirus. "Jakaś szatańska myśl przekonała ministra, by testować tylko osoby objawowe"

Sondaż zdecydował o obostrzeniach? Kraska: wyborcy PiS i PO tak samo przeciwni restrykcjom

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum