• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Pyrć: osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 powinny używać maseczek FFP2: FFP3

Autor: • Źródło: PAP11 lipca 2022 12:01

Wirusolog z Krakowa, prof. Krzysztof Pyrć sugeruje, żeby osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 korzystały z maseczek FFP2/FFP3, a nie chirurgicznych.

Prof. Pyrć: osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 powinny używać maseczek FFP2: FFP3
Większa liczba zakażeń w Europie nie przekłada się na wzrost liczby zgonów. Fot. Shutterstock
  • W Europie i USA, w tym również w Polsce, zwiększa się liczba zakażeń wywołanych przez bardziej zakaźne subwarianty Omikrona
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po kilku miesiącach spadków zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2 liczba nowych zakażeń wzrosła czwarty tydzień z rzędu
  • W regionie europejskim, obejmującym poza Europą także Rosję, Azję Środkową i Izrael, w połowie krajów odnotowano co najmniej 20-proc. wzrost liczby infekcji

"Idziemy w falę BA.5 kompletnie na ślepo"

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaleca w tej sytuacji, by osoby najbardziej zagrożone skutkami Covid-19 powróciły do używania masek ochronnych w miejscach publicznych.

- Ponieważ idziemy w falę BA.5 kompletnie na ślepo, sugeruję żeby osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu korzystały z maseczek FFP2/FFP3 - nie chirurgicznych - zaznacza na Twitterze. Jego zdaniem przy tak dużej liczbie przypadków ryzyko zakażenia rośnie błyskawicznie.

Wzrost zakażeń wywołanych subwariantami BA.4 i BA.5 nie przekłada się na razie na większą liczbę ciężkich przypadków Covid-19 oraz zgonów. Zwraca na to uwagę krakowski specjalista.

- Dobra wiadomość, że jak mówiłem wcześniej, duża liczba zakażeń nie przepisuje się na razie na zgony. Pamiętajmy jednak, że statystyka to nie indywidualne osoby, a duża liczba chorych to również absencje w pracy i ryzyko long Covid - stwierdza.

Eksperci się obawiają, że zwiększy się liczba hospitalizacji z powodu Covid-19. Ostrzega przed tym prof. Eric Topol, dyrektor Scripps Research Translation Institute w La Jolla.

- Fala zakażeń wywołanych przez wariant BA.5 w Europie i USA prowadzi do zwiększenia hospitalizacji, nie powodując przy tym proporcjonalnego wzrostu przypadków na oddziałach intensywnej terapii oraz zgonów - ostrzega na Twitterze.

Amerykański specjalista powołuje się na dane z krajów europejskich. Wynika z nich, że w poprzednim tygodniu liczba hospitalizacji we Francji zwiększyła się o 40 proc., w Anglii - io 34 proc., a kilku innych krajach - o 20 proc.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum