• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Pyrć o powrocie dzieci do szkół: nie do końca dobry pomysł

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia10 stycznia 2022 08:51

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i członek Rady Medycznej,  komentuje sytuację epidemiczną. - Nie jesteśmy nawet w stanie sprawdzić, czy ktoś został zaszczepiony - wyjawił.

Zdaniem eksperta powrót dzieci do szkół powinien być przeanalizowany. Fot. AdobeStock
  • Prof. Krzysztof Pyrć sceptycznie podchodzi do tematu powrotu dzieci do szkół tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych
  • - Warto byłoby się zastanowić czy ta korzyść z kilku dni w szkole faktycznie będzie. Dzieci mogą być wektorem dla wirusa - zaznaczył
  • Jak dodał ekspert, nie jest pewny czy w obecnej sytuacji można wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla wszystkich Polaków

Ekspert o powrocie dzieci do szkół

Prof. Krzysztof Pyrć był gościem poniedziałkowego (10 stycznia) porannego wydania Radia ZET. Przede wszystkim odpowiedział na pytania dotyczące powrotu dzieci do szkół.

- Rekomendacje były dosyć jasno zapowiadane, żeby podjąć pewne działania. Mnie osobiście nikt w tej sprawie nie pytał. Gdyby zapytał, to odpowiedziałbym, byśmy uruchomili szkoły mądrze - zaznaczył.

Ekspert wyjaśnił, dlaczego powrót do nauki stacjonarnej tuż przed feriami nie jest do końca dobrym pomysłem.

- Patrząc na to, co się dzieje, że cały czas jesteśmy na fali delty, zaczynamy wchodzić w kolejną falę, to warto byłoby się zastanowić czy ta korzyść z kilku dni w szkole faktycznie będzie. Dzieci mogą być wektorem dla wirusa. Otwarcie szkół w niektórych przypadkach doprowadziło do nasilenia się epidemii - dodał prof. Pyrć.

Jak jednocześnie zaznaczył rozmówca, nie jest zwolennikiem zamykania szkół, ale nie wolno ignorować faktu, że dzieci też przenoszą wirusa. W związku z tym są konieczne konkretne działania.

Co z obowiązkowymi szczepieniami?

Jak wyjaśnił prof. Pyrć, jego zdaniem nauczyciele i służby mundurowe powinni być obowiązkowo zaszczepione.

- Czy szczepienia nauczycieli i służb mundurowych powinny być obowiązkowe? Moim zdaniem tak. Z tego samego powodu, dla którego w zeszłym roku byli w grupie zero. Duże ryzyko sprawiają poprzez częsty kontakt z ludźmi, często z grup ryzyka i wrażliwymi - dodał.

Co ważne, ekspert zaznaczył, że nie jest możliwe wprowadzenie obowiązku szczepień dla całego społeczeństwa.

- Jestem zwolennikiem wykorzystania tzw. paszportów covidowych, które pozwalają na wykorzystanie potencjału szczepień. Powinniśmy zacząć od działania. Kady powinien się zaszczepić, ale nie wyobrażam sobie teraz tego systemu, że byłby obowiązek szczepień dla wszystkich. Nie jesteśmy nawet w stanie sprawdzać, czy ktoś się zaszczepił - wyjawił.

Jakie działania są konieczne?

Zdaniem prof. Pyrcia przede wszystkim należy przypominać o wprowadzonych obostrzeniach. Niestety według eksperta, najbardziej prawdopodobny jest wariant negatywny.

- Warto zakładać scenariusz negatywny. W tym momencie należałoby egzekwować ograniczenia, które cały czas są nałożone, ale nie są sprawdzane. Należy zachęcić niezdecydowanych do szczepień - dodał.

Zaznaczył również, że sytuacja związana z omikronem jest na razie niejasna, ponieważ nie mamy jeszcze pełnych danych na temat przechorowania tego konkretnego wariantu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum