• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Paradowska-Stankiewicz: nie panikujmy, koronawirus jest pod kontrolą

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 14:46

Nie wydaje mi się prawdopodobne, by osoba wracająca z Chin mogła zostać pominięta przez służby kontrolne - wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa ds. epidemiologii lekarskiej, Narodowy Instytut Leków.

Fot. PTWP

Ekspertka wyjaśnia, że sytuacja związana z nowym koronawirusem rozwija się dosyć dynamicznie, zwiększa się zarówno liczba zgłoszonych na świecie przypadków zachorowań, jak i zgonów. Jednak nie jest to nic nietypowego. Infekcje wirusowe rozprzestrzeniają się właśnie w taki sposób, za pośrednictwem ludzi.

Podkreśla też, że w dobie szybkiej komunikacji i swobodnego przemieszczania się po świecie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa jest po prostu większe. Ponieważ jednak władze chińskie zareagowały bardzo szybko i odcięły od świata kilkanaście miast, głównie tych, w których są lotniska, sytuacja jest pod kontrolą.

Dlatego też konsultant krajowa ds. epidemiologii lekarskiej uspakaja Polaków. Tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą, że nie należy panikować, a jeśli już pojawią się objawy mogące sugerować zarażenie wirusem, a dane osoba nie była ostatnio w Chinach, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Zaznacza, że zaniepokojenie może wzbudzić temperatura poniżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, kłopoty z oddychaniem. Jeśli takie objawy pojawią się u osoby, która 14 dni wcześniej wróciła z Chin, powinna się zgłosić do szpitala zakaźnego.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum