• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Gielerak: "Nie fetyszyzowałbym informacji nt. liczby osób zakażonych"

Autor: oprac. KM • Źródło: wPolityce, Rynek Zdrowia12 stycznia 2022 13:25

- Nie fetyszyzowałbym informacji nt. liczby osób zakażonych, a przede wszystkim skupiłbym się na skutkach klinicznych zakażeń - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Generał dywizji Wojska Polskiego, prof. Grzegorz Gielerak. Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
  • Jak przypomniał w rozmowie z portalem wPolityce.pl gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, Omikron ma większą zakaźność, ale daje mniej najcięższych powikłań choroby
  • W związku ze zbliżającym się Omikronem profesor zalecił, by zerwać z myśleniem w kategoriach liczby zakażonych
  • Podkreślił, że jest to naturalne z powodu ewolucji wirusa

COVID podobny do hiszpanki?

Jak wskazał prof. Gielerak epidemia hiszpanki przebiegała podobnie: był bardzo zjadliwy szczep odpowiedzialny za wiele zgonów i ewolucyjnie poszedł w stronę bardziej zakaźnego, ale mniej zjadliwego. Finalnie został wariantem powodującym sezonowe zakażenia górnych dróg oddechowych.

- Tak samo będzie z koronawirusem. Omikron jest pierwszym wariantem ewoluującym w stronę – większa zakaźność, mniejsza zjadliwość, sezonowość - uściślił profesor, dodając, że chodzi o skutki kliniczne. 

Lockdown - niewykluczony

Gielerak wskazał na dynamizm sytuacji. - Nie ma dzisiaj osoby, która arbitralnie mogłaby powiedzieć, że lockdown bez względu na rozwój sytuacji jest rzeczą, którą definitywnie odrzucamy - powiedział.

Z drugiej strony lockdown nie musi być też koniecznością. W ocenie profesora należy zagwarantować wirusowi możliwość krążenia w społeczeństwie, skoro wywołuje minimalne skutki zdrowotne w jego części - jak tutaj w przypadku dzieci. Polecił jednak, by stworzyć też ochronę dla części szczególnie narażonej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum