• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Filipiak: u nas nie sprawdzę paszportu covidowego studenta. Na zachodzie muszę pokazać go w budce z hamburgerami

Autor: KM • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia29 listopada 2021 11:46

- Na zachodzie wchodząc do byle budki z hamburgerami muszę okazać paszport covidowy. Jako rektor uczelni medycznej nie mogę spytać studentów, czy są zaszczepieni. Ale żyjemy w Polsce 2021, witajcie, tak właśnie walczy się z pandemią w naszym kraju - mówił na antenie Tok FM prof. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Na razie końca pandemii nie będzie - twierdzi prof. Filipiak. Fot. Shutterstock
  • Na antenie radia Tok FM prof. Krzysztof Filipiak odniósł się do potencjalnego końca pandemii - zaznaczył, że na razie on nie nastąpi
  • - Pojawiają się nowe mutacje, mamy bardzo dużo osób na świecie - w tym także w Polsce - niewyszczepionych - mówił
  • Dodał, że w Polsce na razie zaszczepiło się 53 proc. społeczeństwa. - Dopóki nie będziemy zaszczepieni, dopóty będą tworzyć się nowe mutacje i ta pandemia będzie cały czas trwać

Koniec pandemii mógłby w ocenie prof. Filipiaka nastąpić wtedy, kiedy wszyscy będą wyszczepieni, a szczepionki będą powszechnie stosowane, transmisja wirusa zostanie ograniczona i do użytku wejdą leki przeciwwirusowe.

Polska dramatycznie radzi sobie z pandemią

Prof. Filipiak, pytany o to, jak Polska radzi sobie z pandemią, odpowiedział, że "dramatycznie". - Jesteśmy jedynym krajem w czwartej fali pandemii, w którym nie mamy wprowadzonych żadnych restrykcji - mówił. - Wszystkie inne kraje w Europie zachodniej to są kraje. które rozumieją, na czym polega walka z pandemią i w związku z tym robią najprostsze rzeczy. A najprostszą rzeczą w tej fazie pandemii jest walka o to żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło i wprowadzanie powszechnych ograniczeń dla osób niezaszczepionych - dodał.

Jak podkreślił profesor, jedną z form powszechnego ograniczenia dla osób niezaszczepionych jest wprowadzenie paszportów covidowych i "wprowadzanie pewnej izolacji osób niezaszczepionych", zgodnie z zasadami 2g i 3g - czyli wpuszczanie do miejsc takich jak sklepy, teatry, kina, transport publiczny, uczelnie, miejsca pracy tylko osób, które są zaszczepione, albo przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Profesor przytoczył także szwajcarskie referendum. - Szwajcarzy uznali, że jest w pełni zasadne używanie paszportów covidowych - zauważył. - To referendum odbyło się również w wyniku protestów środowisk antyszczepionkowych, które zarzucały, że to jest tzw. segregacja sanitarna, że nie powinni wprowadzać paszportów covidowych. Szwajcarzy zrobili referendum narodowe i ono pokazało, że chcą żyć, uczyć się, pracować, robić zakupy w strefach bezpiecznych.

Kontrole RPO, resortu zdrowia i interwencje poselskie z powodu sprawdzania statusu zaszczepienia studentów

- Na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie wprowadziliśmy zasady dopuszczania do zajęć studentów, którzy są zaszczepieni, albo którzy przechorowali COVID-19 w ciągu 3 miesięcy - poinformował profesor.

Dodał, że osób, które nie spełniają tych wymogów, "było bardzo niewiele". - Te osoby protestowały i protestują, ale myślę, że ważniejsze są reakcje zewnętrzne - dodał.

Mówiąc o reakcjach zewnętrznych prof. Filipiak miał na myśli "kontrolę Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiadaną kontrolę Ministerstwa Edukacji i Nauki, dwie interwencje poselskie posłanki Anny Marii Siarkowskiej z PiS i posła Grzegorza Brauna z Konfederacji".

- Wszyscy żądają natychmiastowego uchylenia tego zarządzenia, żeby wszyscy studenci nadal mogli się swobodnie zarażać, zakażać, żeby rosła nam pandemia w Polsce - ku chwale tej pandemii - żeby coraz więcej osób umierało i było chorych - mówił prof. Filipiak.

Ten uczelniany przepis zostanie cofnięty tylko wskutek odpowiedniego zarządzenia ministra nadzorującego szkoły wyższe. 

- Nie mogę się powołać na żaden akt prawny, bowiem w tym kraju jako jedynym w Europie nie uchwalono nawet możliwości sprawdzania paszportów covidowych - mówił profesor.

Dodał, że "jest pewnym kuriozum, że na zachodzie, wchodząc do byle budki z hamburgerem czy do pizzerii musi okazać paszport covidowy właścicielowi takiej budki z hamburgerami".

- Natomiast ja, jako rektor uczelni, nie mogę spytać studentów, czy są zaszczepieni - i to studentów uczelni medycznej, którzy mają kontakt z chorymi, mogą tę pandemię dalej roznosić nie mogę o to spytać jako pracodawca pracowników. Ale żyjemy w Polsce 2021, witajcie, tak właśnie walczy się z pandemią w naszym kraju - podsumował profesor Filipiak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum