×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Czuczwar do polityków: mamy szczyt umieralności. "Wolne łóżka to znak, że ktoś umarł"

Autor: KM • Źródło: Newsroom WP, Rynek Zdrowia14 grudnia 2021 09:45

- Jeżeli ktoś, kto chce być reprezentantem narodu, obiecuje niczym nieskrępowane prawo do umierania, niech zapozna się z konstytucją: jej rolą jest chronić obywateli - mówił na antenie WP prof. Mirosław Czuczwar.

Prof. Czuczwar do polityków: mamy szczyt umieralności. "Wolne łóżka to znak, że ktoś umarł"
Koronawirus w Polsce. Pacjenci w szpitalu tymczasowym dla chorych na COVID-19 na terenie Targów Lublin Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • We wtorek 14 grudnia profesor Mirosław Czuczwar z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Lublinie wystąpił na antenie Wirtualnej Polski 
  • Poinformował m.in. o sytuacji covidowej na Lubelszczyźnie
  • Powiedział, że nie ma powodu do radości ze zwiększającej się liczby łóżek - ten parametr zdaniem profesora oznacza, że umierają ludzie.

Koronawirus. 14 grudnia. Rzecznik MZ: zmarło prawie pół tysiąca osób

Jest nowe rozporządzenie covidowe. Obostrzenia do końca stycznia 2022

Wolne łóżka covidowe to nie powód do radości

- W Lubelskiem rzeczywiście sytuacja od kilku dni poprawia się. To znaczy, za tym eufemizmem kryje się niestety ogrom tragedii - zaznaczył profesor Czuczwar. - To, że my mamy mniej zajętych łóżek w tej chwili nie wynika z tego, że wirus przestał być groźny., tylko wynika z tego, że pacjenci umierają - wyjaśnił. 

Zaapelował do polityków i mediów, by nie cieszyć się z tego, że jest więcej dostępnych łóżek, ponieważ "to po prostu znaczy, że ktoś umarł".

- Prawda jest taka, że teraz na Lubelszczyźnie jesteśmy na etapie takim, jak to z reguły przy kolejnych falach bywało, że po szczycie zakażeń był szczyt hospitalizacji. Teraz  - kontynuował.

Czytaj także: Ile kosztuje leczenie COVID-19? Doba na intensywnej terapii to 5 tys. zł. A do tego drogie leki

Konstytucja daje prawo do bycia chorym? Nie, ma chronić obywateli

- Jeżeli słyszę takie "prowolnościowe" wypowiedzi, że to rzekomo jest wyrazem wolności dla społeczeństwa, że może sobie spokojnie umierać i się tym cieszyć, to naprawdę nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. Słucham tego typu stwierdzeń już nawet nie ze zdziwieniem, teraz już z dojmującym uczuciem - to albo zrezygnowanie, albo po prostu złość - komentował prof. Czuczwar.

Wyraził również nadzieję, że "wyborcy zapamiętają tego typu wypowiedzi".

- Jeżeli ktoś, kto chce być reprezentantem narodu, obiecuje nieskrępowane niczym prawo do umierania, mówi, że konstytucja gwarantuje wolność do bycia chorym i zakażania innych, to ja proponuję zapoznać się z tematem przewodnim konstytucji: rolą państwa, które powinno chronić swoich obywateli, a nie namawiać ich do tego, żeby korzystali z nieskrępowanej wolności w ten sposób, że mogą sobie spokojnie umierać przy okazji jeszcze zagrażając innym, którzy ochoty na śmierć przedwczesną nie mają - grzmiał profesor.

Zobacz też: Jest nowe rozporządzenie covidowe. Obostrzenia do końca stycznia 2022

Omikron w Chinach. Media: zakażony to Polak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum