• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Brydak: wirusy należy traktować z powagą i wyciągać wnioski z pandemii

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2020 16:00

Wirus obecnie zwany Covid-19 (koronawirus 2019-nCoV) pojawił się w dziewięciu krajach europejskich. Łącznie zarejestrowano 45 potwierdzonych przypadków. Obecnie nie ma informacji o zgonach w Europie - takie są fakty dotyczące najnowszego koronawirusa - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą, prof. Lidia Brydak.

Prof. Lidia Brydak

Ekspertka, będąca głównym specjalistą w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny oraz kierownikiem Zakładu Badania Wirusów Grypy oraz Krajowego Ośrodka ds. Grypy podkreśla, że do dziś nie wiadomo na pewno, skąd się wziął wirus Covid-19. Naukowcy wiedzą, że u niektórych zwierząt potwierdzono obecność koronawirusów. Od jakiego gatunku może pochodzić ten, który obecnie zaatakował ludzi, nie wiadomo. Pomimo tego, że każdego dnia tysiące naukowców  bada patogeny, te nadal pozostają tajemnicą.

Dlatego wirusy należy traktować z powagą i wyciągać wnioski z pandemii. Ci ludzie, którzy przeżyli największą w XX wieku pandemię wirusa grypy, tzw. hiszpanki, chętnie się szczepili, kiedy szczepionka była już dostępna w 1941 roku.

Niestety obecnie pomimo tego, że co roku mamy szczepionkę na grypę sezonową, szczepi się na nią niewielki odsetek społeczeństwa. W Polsce w obecnym sezonie epidemicznym zaszczepiło się jedynie 4 proc. populacji.

W przypadku Covid-19 nie ma szczepionki. Co prawda Chińczycy podali, że już taką opracowali, ale wprowadzona zostanie na rynek nie wcześniej niż za półtora, dwa lata. Natomiast na podstawie ostatniej publikacji z 2020 roku wiemy, że w wypadku zakażenia tym wirusem stosowane są leki antygrypowe: Oseltamivir, Kaletra, Lopinawir. Testowane są Interferon i Oseltamiwir, które były stosowane w leczeniu niektórych pacjentów z MERS.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum