• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Prof. Andrzej Fal: należy spodziewać się wzrostu zakażeń. Kolejna fala idzie przez Europę

Autor: oprac. KK • Źródło: TVN24/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2022 16:10

- Kolejny wzrost zachorowań idzie przez Europę i pewnie do nas też dojdzie za jakiś czas - ocenia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Prof. Andrzej Fal: należy spodziewać się wzrostu zakażeń. Kolejna fala idzie przez Europę
Za zachodnią granicą Polski szaleje COVID-19. Czy zatem zbyt wcześnie zdjęto obowiązek noszenia maseczek? Fot. Shutterstock
  • Decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesna - stwierdził prof. Andrzej Fal
  • Specjalista podał przypadki, kiedy maseczka jest wskazana: warto nosić ją w obecności większej liczby osób
  • Należy się spodziewać za jakiś czas wzrostu zachorowań - przyznał

Maseczki rzeczywiście są potrzebne?

Prof. Andrzej Fal w rozmowie z TVN24 przyznał, że maseczki "będzie traktował dalej bardzo przyjaźnie" - Niewątpliwie będę jej używał tam, gdzie gdzie będzie więcej osób - zaznaczył.

- Mówiąc logicznie: jeżeli są dwie osoby w sklepie, to rzeczywiście ta maseczka może się wydać niepotrzebna, natomiast jak dziesięcioro z nas stoi w supermarkecie do kasy w kolejce, to zdecydowanie to zagrożenie wzrasta - zauważył specjalista.

Zakażenia wzrosną? To kwestia czasu

W ocenie prof. Fala "decyzja o powszechnym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest nieco przedwczesna, biorąc pod uwagę co najmniej kilka elementów".

- Po pierwsze jesteśmy na poziomie zachorowań, na którym byliśmy do początku stycznia i wtedy nie mieliśmy takiego pomysłu, że pandemia się skończyła - zaznaczył Fal.

Odniósł się także do odnotowanych niedawno 1,6 mln nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na świecie, z czego ponad 800 tys. wystąpiło w Europie - ponad 300 tys. tylko w Niemczech, które, jak podkreślił profesor, są tuż za naszą zachodnią granicą. - W związku z powyższym należy się spodziewać, że kolejny wzrost zachorowań idzie przez Europę i pewnie do nas też dojdzie za jakiś czas - podsumował w materiale TVN24.PL

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum