• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Ponad 69 tys. przypadków ospy w Polsce w 2022 roku

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP21 maja 2022 08:51

Ponad 69 tys. przypadków ospy wietrznej potwierdzono w Polsce w 2022 roku (od stycznia do maja). Najnowsze dane przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Ponad 69 tys. przypadków ospy w Polsce w 2022 roku
Ponad 69 tys. przypadków ospy w Polsce w 2022 roku Fot. AdobeStock
  • Ponad 69 tys. przypadków ospy wietrznej potwierdzono w Polsce w 2022 roku (od stycznia do maja)
  • Najnowsze dane przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
  • Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych na świecie. Objawy ospy to m.in. wysypka, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Ponad 69 tys. przypadków ospy w Polsce w 2022 roku

W 2021 r. w tym samym czasie było ich 20 874. Mniejsza liczba w ub. r. wynikała, jak podnosili eksperci, z obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkowały m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa.

Objawy ospy i charakterystyczna wysypka

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość.

Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum