• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Pomorze: region przygotowany na pojawienie się wirusa Eboli?

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2014 15:41

Gdańskie lotnisko staje się języczkiem uwagi służb sanitarnych woj. pomorskiego. To właśnie tu przewidywana jest wstępna weryfikacja osób, które mogą być zarażone Ebolą. Pomorskie służby przygotowują się na wypadek pojawienia się w województwie osób zakażonych tym wirusem.

Wojewoda pomorski upoważnił pomorskiego państwowego inspektora sanitarnego, Dariusza Cichego, do podjęcia przygotowań na wypadek pojawienia się epidemii.

Plan na wypadek ogólnego zagrożenia i epidemii województwo sporządziło wiele lat temu. Potrzebne są jednak spotkania przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, by uzgodnić szczegółowo poszczególne działania. Takie spotkanie odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Wezmą w nim udział komendanci policji, straży pożarnej, straży granicznej, pogotowia ratunkowego, a także konsultanci wojewódzcy i prezes Portu Lotniczego Gdańsk. To właśnie na lotnisku przewidywana jest wstępna weryfikacja osób, które mogą być zarażone Ebolą.

Jeśli u podróżnego, który w ciągu ostatnich trzech tygodni przebywał na obszarach objętych epidemią, pojawi się wysoka gorączka, biegunka, objawy skórne, to zostanie on natychmiast umieszczony w izolatce na lotnisku. Następnie specjalnie przystosowana karetka przewiezie go do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Tam trafi do jednej z dwóch izolowanych sal.

W razie potrzeby inni pacjenci PCChZiG zostaną ewakuowani do innych szpitali. Chociaż wirus ebola nie przenosi się drogą kropelkową, a jedynie w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi, to istnieje niebezpieczeństwo zarażenia współpasażerów i załogi samolotu. Również w przypadku, gdy pacjent zgłosi się do lekarza kilka dni po powrocie do kraju, konieczne będzie ustalenie danych wszystkich osób, z którymi się kontaktował i ustalenie stopnia ryzyka zakażenia. 

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum