• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Pomorskie: przybywa chorych na gruźlicę, wśród nich są Ukraińcy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2018 08:45

Według danych sanepidu w ubiegłym roku na gruźlicę zachorowało prawie 300 mieszkańców województwa pomorskiego. Lekarze zauważają, że chorych jest zdecydowanie więcej. Część z nich pochodzi z Ukrainy, gdzie na gruźlicę może chorować nawet 600 tys. osób.

Pomorskie: przybywa chorych na gruźlicę, wśród nich są Ukraińcy
Według lekarzy chorych na gruźlicę jest zdecydowanie więcej, niż wskazują na to dane sanepidu. Fot. Archiwum

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Pomorze jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków migracyjnych przez wschodnich sąsiadów.

Dr Krzysztof Kędziora, pulmonolog, kierownik oddziału gruźlicy i chorób płuc Specjalistycznego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku przyznaje, że na oddziale jest leczonych coraz więcej pacjentów z Ukrainy chorych na gruźlicę, zarówno z pojedynczymi opornościami na leki przeciwgruźlicze, ale również z gruźlicą wielolekooporną, czyli trudniejszą do leczenia.

Legalnie zatrudniani w Polsce pracownicy z Ukrainy muszą przejść badania lekarskie i szansa na to, że są chorzy, jest znikoma. Bywa jednak tak, że w trakcie pobytu w Polsce rozwijają gruźlicę. Większość z nich miała zakażenie utajone prątkiem gruźlicy, które teraz uległo reaktywacji i zachorowali na gruźlicę ''ukraińską'', czyli wielolekooporną.

Zwraca też uwagę, że pacjenci, którzy zachorowali na gruźlicę lekooporną, powinni kontynuować leczenie po opuszczeniu szpitala. Leki kosztują ok. 3 tys. zł miesięcznie - co jest ceną zaporową dla imigranta zarobkowego.

Więcej: www.trojmiasto.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum