• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Polska zagrożona gruźlicą z Ukrainy? Oficjalnie choruje tam 35 tys. osób, a nieoficjalnie...

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 10:20

Według Polskiego Zespołu Humanitarnego, który działa na Ukrainie na terenach konfliktu, liczba osób chorujących tam na gruźlicę jest porażająca, a sytuacja jest wręcz dramatyczna.

Na Ukrainie przynajmniej 35 tys. osób jest chorych na gruźlicę. Nieoficjalnie 600 tys. Fot. Fotolia

Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu w rozmowie z RMF FM wyjaśnia, że na Trzecim Zjeździe Diagnozujących i Leczących gruźlicę, który odbył się we wrześniu 2017 r., pokazano, że sytuacja jest bardzo trudna.

Z informacji oficjalnych, jakie posiadają epidemiolodzy wynika, że na Ukrainie przynajmniej 35 tys. osób jest chorych na gruźlicę, z czego blisko połowa na gruźlicę wielolekooporną.

Z nieoficjalnych danych wynika jednak, że jest znacznie gorzej - na gruźlicę ma chorować na Ukrainie blisko 600 tys. osób. Niestety, jak podkreśla ekspert należy się spodziewać, że także ilość gruźlicy wielolekoopornej jest znacznie większa niż rejestrowana.

Ekspert zaznacza też, że gruźlica jest nadal wysoce śmiertelną chorobą. Jak pokazują statystyki, śmiertelność tej choroby wynosi aż 87 proc. Co gorsze, wielu chorych może nie wiedzieć, że są nosicielami prątka gruźlicy.

Więcej: www.twojezdrowie.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum