• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Podkarpackie: w szpitalu stwierdzono pałeczki ropy błękitnej

Autor: Radio Rzeszów/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 16:50

Szpital Powiatowy w Leżajsku (Podkarpackie) walczy z antybiotykoopornymi bakteriami Pseudomonas aeruginosa MBL+, czyli pałeczkami ropy błękitnej. Bakteria u osób z obniżoną odpornością może powodować zakażenia ran, układu oddechowego oraz posocznicę.

Od końca stycznia bakterię stwierdzono u 11 pacjentów, którzy mieli kontakt z oddziałem intensywnej terapii, jednak zdaniem dyrekcji obecność baterii nie wpłynęła na pogorszeni się ich stanu zdrowia. Od 5 do 7 marca wstrzymane były przyjęcia i wypisy zarówno z OIOM, jak i z oddziałów chirurgii i intensywnej terapii.

Aby wyeliminować bakterie sprawdzono między innymi w ramach importu docelowego dodatkowy antybiotyk i przeprowadzono dezynfekcję, ponadto w placówce obowiązuje wzmożony reżim sanitarny a chorymi z bakterią zajmuje się wydelegowany do tego personel. 

Obecnie w szpitalu jeszcze czterech pacjentów jest nosicielami bakterii, wśród nich jest 52-letni mężczyzna, którego stan jest ciężki. Jak zaznaczają lekarze, stan chorego był bardzo poważny jeszcze przed zakażeniem bakterią. Sytuację w leżajskim szpitalu monitoruje Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jak podkreśla, zakażenia szpitalne są rzadko zgłaszane przez podkarpackie placówki - ich faktyczna liczba nie jest znana. 

Więcej: www.radio.rzeszow.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum