• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Po COVID-19 trudniej odzyskać węch niż smak. Pacjenci odczuwają m.in. halucynacje zapachowe

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 września 2021 06:26

Jak informuje portal MedRxiv, po COVID-19 wielu pacjentów uskarża się na utratę węchu. Okazuje się, że ustępuje ona znacznie wolniej niż utrata smaku. U niektórych osób mogą też wystąpić objawy zaburzeń węchu.

Utrata węchu po COVID-19 utrzymuje się dłużej niż utrata smaku. Fot. Shutterstock
  • Międzynarodowy zespół badawczy odkrył, że u pacjentów po COVID-19 smak wrócił znacznie szybciej niż węch
  • Oprócz tego, u blisko 10 proc. osób mogą pojawić się także zaburzenia węchu: parosmia (odczuwanie zapachów w zniekształcony sposób) albo phantosmia (halucynacje zapachowe)
  • Jak dowodzi zespół ekspertów, 200 dni po przechorowaniu wspomniane zaburzenia zwiększyły się kilkukrotnie. Parosmia występowała u 47 proc. osób, a phantosmia u 25 proc.

Typowe objawy po infekcji COVID-19

MedRxiv to witryna internetowa rozpowszechniająca niepublikowane eprinty dotyczące nauk o zdrowiu.

Nagła utrata węchu i smaku to zaburzenie typowe dla COVID-19. Zgłasza je od 40 do 75 proc. chorych. W rzadkich przypadkach występuje utrata smaku bez utraty węchu. Jak wykazały badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół (od Chile i USA przez Hiszpanię, Francję, Niemcy, Szwecję, Włochy i Niderlandy po Turcję, Iran, Rosję i Australię) na 1468 osobach, poczucie smaku powraca znacznie szybciej niż węch. Co więcej, mogą pojawić się zaburzenia odczuwania zapachów. Zaburzenia węchu mogą oddziaływać na stan fizyczny i psychiczny pacjenta, jak również na jego nawyki żywieniowe.

Nietypowe zaburzenia węchu

Po średnio 200 dniach od utraty węchu u 60 proc. kobiet i 48 proc. mężczyzn jego poczucie powracało do stanu sprzed COVID w mniej niż 80 proc. (czyli było gorsze o ponad 20 proc. w porównaniu ze stanem przed zachorowaniem).

W przypadku osób, u których po 200 dniach utrzymywała się całkowita utrata węchu, samo zachorowanie przebiegało ciężej i z większą liczbą objawów.

U około 10 proc. osób w krótkim czasie po przechorowaniu COVID-19 pojawiały się zaburzenia węchu: parosmia, czyli odczuwanie zapachów, ale w zmieniony sposób (na przykład kawa wydawała się pachnieć jak śmieci) oraz phantosmia - halucynacje zapachowe w rodzaju wyczuwania dymu papierosowego tam, gdzie go nie było. Co zaskakujące, po 200 dniach od infekcji częstotliwość tych zwiększyła się kilkukrotnie - parosmia występowała u 47 proc. osób, phantosmia - u 25 proc. 

Czytaj: Długi Covid u dzieci. Naukowcy wiedzą, jak często się zdarza

Koronawirus. Objawy mutacji Delta. Jak rozpoznać zakażenie?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum