• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Pandemia zwiększa ryzyko depresji w tej grupie osób. Nowe badania naukowców z SUM

Autor: PAP • Źródło: PAP23 stycznia 2022 14:01

Osoby starsze mogą być bardziej podatne na depresję. To efekt pandemii - donoszą naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pandemia zwiększa ryzyko depresji w tej grupie osób. Nowe badania naukowców z SUM
Lepsze zdolności poznawcze wiązały się z większym ryzykiem depresji. Fot. Shutterstock
  • Pensjonariusze domów pomocy społecznej (DPS) są w efekcie pandemii bardziej narażeni na depresję i upośledzenie zdolności poznawczych
  • To ustalenia naukowców z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Naukowcy zbadali 273 mieszkańców domów pomocy społecznej pod kątem oceny zdolności poznawczych i ryzyka depresji 

Demencja i depresja u osób starszych

Naukowcy dwukrotnie przebadali 273 rezydentów DPS-ów - u progu pandemii - w marcu 2020 r. oraz w grudniu tego samego roku. Oceniali ryzyko depresji i aktualne zdolności poznawcze, wykorzystując do tego drugiego badania test MMSE (Mini-Mental State Examination)

W marcu 2020 poważną demencję stwierdzono u 28,2 proc. badanych mieszkańców, a prawidłowe zdolności poznawcze zdiagnozowano u ponad 16 proc. W grudniu odsetek pacjentów z głęboką demencją wzrósł do ponad 31 proc., a tych z prawidłowymi zdolnościami poznawczymi zmalał do 10,3 proc. W marcu u żadnego z badanych nie stwierdzono wysokiego ryzyka depresji, a umiarkowane ryzyko jej wystąpienia stwierdzono u 14,3 proc. badanych.

W grudniu już u 2,6 proc. pensjonariuszy stwierdzono wysokie ryzyko depresji, a odsetek z umiarkowanym ryzykiem wzrósł do 45,5 proc. Badania wskazały, że lepsze zdolności poznawcze wiązały się też z większym ryzykiem depresji.

Depresja może mieć swoje źródła w pandemii

Badania śląskich naukowców potwierdziły, że wysokie ryzyko depresji rosło wraz z rozwojem pandemii. Pensjonariusze z upośledzeniem zdolności poznawczych byli jednak na nią mniej narażeni, niż ci o prawidłowych. Jednocześnie podczas badania stwierdzono postępujące upośledzenie zdolności poznawczych u ogółu badanych.

- Łączymy to oczywiście z izolacją od osób bliskich, a także poczuciem zagrożenia, strachu przed chorobą - komentuje jeden z autorów badania dr Mateusz Grajek.

Praca na ten temat autorstwa: Michała Górskiego, Marty Buczkowskiej, Mateusza Grajka, Jagody Garbicz, Beaty Całyniuk, Kamili Paciorek, Aleksandry Głuszek i Renaty Polaniak ukazała się właśnie w periodykach "Frontiers in Psychology" i "Psychiatria Polska".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum