• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Pakistan: wyjeżdżający muszą zaszczepić się przeciwko polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2014 21:01

Wszyscy wyjeżdżający z Pakistanu od 1 czerwca tego roku muszą mieć szczepienie przeciwko chorobie Heinego-Medina (polio) - podało we wtorek, 13 maja, w oświadczeniu pakistańskie ministerstwo zdrowia.

Wymóg ten jest zgodny z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która radzi wszystkim podróżującym, bez względu na wiek, poddanie się do przyszłego miesiąca szczepieniom. 

Według pakistańskiego ministerstwa wszystkie prowincje otrzymały stosowne instrukcje i szczepionki, aby w szpitalach i na lotniskach powstały odpowiednie punkty przeprowadzenia szczepień i wydawania zaświadczeń.

Rzecznik ministerstwa Sajid Shah powiedział, że z obowiązku szczepień nie zostały wyłączone kobiety ciężarne podróżujące za granicę i że szczepionka nie jest dla nich szkodliwa. 

WHO ogłosiło, że szerzenie się choroby Heinego-Medina jest pilną kwestią zdrowotną, i wydało "ostrzeżenie o międzynarodowym zasięgu", wskazując Pakistan, Syrię i Kamerun jako kraje, które pozwoliły na rozprzestrzenianie się wirusa polio poza ich granicami. 

Choroba Heinego-Medina, czyli ostre nagminne porażenie dziecięce, wywoływana przez tego wirusa, miała być całkowicie wyeliminowana już w roku 2000, ale nadal występuje endemicznie. Obecnie atakuje w 10 krajach. Sezon infekcji przypada na maj i czerwiec. 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum