• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Pacjent zero w województwie opolskim to lekarz; cały czas pracował

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2020 11:47

Lekarz, pracownik Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich, do momentu pojawienia się u niego objawów choroby, był aktywny zawodowo. Do środy (11 marca) 26 osób, które miały z kontakt z lekarzem zarażonym koronawirusem, poddano izolacji, a 77 objęto nadzorem.

Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. Fot. Archiwum

Zarażony przebywa obecnie w opolskim Szpitalu Wojewódzkim. Sanepid z Opola próbuje dotrzeć do osób, które miały kontakt z chorym. Liczba ta wciąż wzrasta, ponieważ lekarz przychodził do pracy, będąc już zarażonym wirusem SARS-CoV-2. Izolacji lub nadzorowi została poddana jego najbliższa rodzina, personel medyczny i zidentyfikowani pacjenci. Wszystkie te osoby mogły, ale nie musiały zarazić się od niego koronawirusem. 

Dyrekcja szpitala, w którym pracował zarażony lekarz, prosi mieszkańców o wystudzenie emocji. Beata Czempiel, dyrektor szpitala podkreśliła, że w każdej lecznicy mógł pojawić się pacjent, który jest zakażony, a nie ma żadnych objawów. Dlatego fakt, że lekarz będąc już chorym pracował w lecznicy, nie jest podstawą do zamknięcia szpitala.

Wyjaśniła też, że w sytuacji, w której większe szpitale zostają przekształcone w zakaźne, funkcjonowanie szpitali powiatowych jest kluczowe dla ludzi, u których mogą wystąpić inne schorzenia wymagające hospitalizacji.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum