• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Otyłość pogarsza rokowania przy COVID-19. Zbadali to szwedzcy naukowcy

Autor: PAP • Źródło: PAP16 października 2021 11:35

Blisko 40 proc. chorych na COVID-19, którzy przebywali na szwedzkich oddziałach intensywnej terapii, były to osoby otyłe. Naukowcy dowodzą, że BMI może mieć wpływ na ciężkość przebiegu choroby.

Wysoka masa ciała sprzyja zarówno ciężkiemu przebiegowi choroby jak i podnosi ryzyko śmierci. Fot. Shutterstock
  • Prawie 4 na 10 dorosłych osób leczonych w Szwecji na oddziałach intensywnej terapii z powodu Covid-19 w czasie pierwszej fali pandemii były to osoby otyłe
  • Pacjentów z dużą wagą dotyczyło też wyższe ryzyko długiej hospitalizacji i śmierci w szpitalu
  • Naukowcy oczekują, że systemy opieki zdrowotnej uwzględnią BMI wśród czynników ryzyka COVID-19

BMI a COVID-19. Jaki jest związek?

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu na łamach periodyku "PLOS One" opisali badanie, w którym sprawdzili znaczenie BMI (wskaźnik masy ciała) dla rokowań przy Covid-19. W analizie uwzględnili prawie 1650 dorosłych chorych, leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Trzy czwarte pacjentów stanowili mężczyźni, a kobiety w ciąży zostały wykluczone z analizy. Jak się okazało, pacjenci z otyłością (BMI od 30 kg/m2) stanowili 39,4 proc. wszystkich osób na oddziałach intensywnej terapii.

Tymczasem w ogólnej populacji otyłość dotyka tylko 16 proc.

Wysoka masa ciała sprzyjała zarówno ciężkiej chorobie, jak i śmierci. BMI aż o 50 proc. podnosiło ryzyko zgonu w porównaniu do zagrożenia przy normalnej wadze. Wśród osób, które przeżyły, BMI powyżej 35 wiązało się ze zwiększonym ryzykiem konieczności intensywnej terapii przez ponad 14 dni.

Takie wyniki przedstawili naukowcy po uwzględnieniu wieku badanych, ich płci, obecnych u nich innych chorób i ogólnego stanu zdrowia na początku intensywnego leczenia.

Otyłość podnosi ryzyko śmierci wśród hospitalizowanych pacjentów

- Dla osób z Covid-19, znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii, otyłość oznacza podniesione ryzyko śmierci - a wśród tych, którzy przeżyją, zwiększa ryzyko intensywnego leczenia trwającego ponad 14 dni. Według naszych wyników otyłość powinna uznawana za ważny czynnik związany z Covid-19. Otyli pacjenci cierpiący na Covid-19 powinni być dokładnie monitorowani - mówi Lovisa Sjögren, współautorka publikacji.

- Niektóre międzynarodowe badania wskazały na powiązanie wysokiego BMI z ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19. Dzięki aktualnym informacjom na temat BMI pacjentów możemy to pokazać w odniesieniu do Szwecji - dodaje ekspertka.

Autorzy badania na początki pandemii współpracowali z HOBS - szwedzką instytucją zajmującą się pacjentami z otyłością i nadwagą. Wielu jej członków obawiało się, że otyłość może nasilać zagrożenia.

- W tamtym czasie nie było żadnej publikacji na ten temat, a to badanie rozpoczęliśmy, aby odpowiedzieć na pytania pacjentów. Mamy nadzieję, że maksymalnie wiele osób będzie miało szansę się zaszczepić, a ośrodki opieki zdrowotnej włączą BMI jako czynnik ryzyka. Być może wprowadzą specjalną obserwację chorych na Covid-19 pacjentów z otyłością - podkreśla współautorka analizy Jenny M Kindblom.

Więcej informacji na stronach:

https://www.gu.se/en/news/obesity-in-four-out-of-ten-adults-with-covid-19-in-intensive-care

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0257891

Czytaj też: Covid, szczepienia i otyłość: problem jest olbrzymi

Nadwaga i otyłość to już zmora ponad połowy Polek i Polaków. Gorzej przechodzą COVID-19

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum