• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Opiekunka medyczna na oddziale covidowym. "Bałam się. To nie tylko mierzenie parametrów i toaleta"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Pomorska, Rynek Zdrowia28 września 2021 11:30

Opiekun medyczny w dużym uproszczeniu pomaga osobie chorej i niesamodzielnej przy czynnościach życia codziennego. To zazwyczaj, bo w pandemii opiekunowie pracowali również na oddziałach covidowych. Jak wyglądała ta praca opowiada  opiekunka medyczna ze szpitala w Żninie. "To nie tylko mierzenie parametrów życiowych i toaleta".

Opiekunowie medyczni pracowali również na oddziałach covidoych. Fot. PAP/ Leszek Szydłowski
  • Opiekun medyczny przede wszystkim pomaga osobie chorej w codziennych czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych. Wkrótce zyska także nowe kompetencje
  • Na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazała się rozmowa z opiekunką medyczną, która pracowała na oddziale obserwacyjno-zakaźnym w placówce w Żninie
  • - Obawy dotyczyły tego, czy będę umiała działać w stresie, czy jestem w stanie na tyle go przezwyciężyć, by pomóc pielęgniarkom i lekarzom w sytuacji zagrożenia życia pacjenta – podkreśliła opiekunka medyczna Magdalena Zawadzka

Opiekun medyczny. "Praca to nie tylko mierzenie parametrów i toaleta"

Na łamach "Gazety Pomorskiej" ukazał się wywiad z opiekunką medyczną Magdaleną Zawadzką, która poprzednio była chora na COVID-19 i hospitalizowana. Po przebyciu zakażenia podjęła decyzję o pracy na oddziale obserwacyjno-zakaźnym w Pałuckim Centrum Zdrowia w Żninie.

Jak zaznacza na samym początku, miała sporo wątpliwości odnośnie pracy w dobie pandemii, ponieważ nie wiedziała, czy da radę pracować przy pacjentach w pełnym kombinezonie i masce: "bałam się czy zamiast pomóc, sama nie będę potrzebowała pomocy".

Zawadzka podkreśliła, że jej obawy dotyczyły także tego, czy będzie w stanie pracować pod dużą presją oraz w stresie.

- Czy będę umiała działać w stresie, czy jestem w stanie na tyle go przezwyciężyć, by pomóc pielęgniarkom i lekarzom w sytuacji zagrożenia życia pacjenta, a z innej strony czy poradzę sobie z pielęgnacją pacjenta będącego pod respiratorem – dodawała w rozmowie z dziennikarzem.

Przy okazji zaznaczyła, że praca opiekunów medycznych nie polega jedynie na mierzeniu parametrów życiowych czy toalecie, lecz także wsparcie psychiczne osób ciężko chorych pozbawionych kontaktu z rodzinami.

Czytaj: "Szary" personel wyłączony ze szczepień trzecią dawką. "Czy możemy pokazać, że razem walczymy z pandemią?"

Chciała pracować miesiąc, została na dłużej

Jak przyznaje w artykule pomysł na pracę opiekunki medycznej na oddziale zakaźnym zrodził się w czasie, gdy sama przebywała w szpitalu i rozmawiała z personelem. Stwierdziła, że zostanie na miesiąc, ale finalnie pracowała do końca istnienia oddziału.

- Ogromnym wsparciem oraz sposobem na radzenie sobie ze stresem była dla mnie możliwość rozmów i spotkań poza pracą z moimi niezawodnymi, wspaniałymi opiekunkami medycznymi, z którymi dobrze się znamy z pracy na oddziale wewnętrznym. Mogłam i mogę zawsze na nich polegać – czytamy w "Gazecie Pomorskiej".

Na koniec Zawadzka przypomniała, że praca opiekunki medycznej na oddziale covidowym była trudna, zwłaszcza, gdy pacjenta nie dało się uratować.

"Był to czas łez, złości z bezsilności, ale i radości, kiedy pacjent pokonywał chorobę" – podsumowuje na koniec.

Czytaj: Opiekun medyczny. Koniec tego zawodu w Polsce? Nowe zasady budzą kontrowersje

Jakie kompetencje ma opiekun medyczny?

Przypomnijmy, zadaniem opiekuna medycznego jest pomoc osobie chorej i niesamodzielnej przy podstawowych codziennych czynnościach. Jednakże już wkrótce zakres nowych kompetencji zostanie poszerzony.

Pierwsi opiekunowie medyczni z nowymi kompetencjami pojawią się na rynku pracy wiosną 2023 roku. Będą to osoby, które od września 2021 roku w szkołach policealnych rozpoczną naukę 3-semestralną według nowej podstawy programowej.

W podpisanym przez ministra edukacji i nauki rozporządzeniu z 28 maja, zmieniającym podstawę programową kształcenia, wśród nowych czynności jakich będą się uczyć opiekunowie medyczni znalazło się:

  • pobieranie krwi i materiałów do badań laboratoryjnych,
  • prowadzenie ćwiczeń fizjoterapeutycznych metodą Hoppe,
  • podawanie dwóch rodzajów leków drogą iniekcji podskórnej.

Czytaj: Opiekun medyczny będzie mógł pobrać krew i podać leki. Co może teraz? LISTA

Opiekunowie medyczni też bez trzeciej dawki. MZ ich pominęło

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum