• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Omikron w Wielkiej Brytanii. "W wielu regionach ma teraz miejsce transmisja lokalna"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP07 grudnia 2021 06:53

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid potwierdził, że wariant Omikron wykryto u osób, które nie podróżowały za granicę. Oznacza to, że mutacja ta rozprzestrzenia się lokalnie.

Omikron rozwija się w Wielkiej Brytanii. Fot. Shutterstock
  • Brytyjski szef resortu zdrowia przekazał, że łącznie w Wielkiej Brytanii potwierdzono 336 przypadków zakażenia Omikronem
  • Minister przypomniał, że od wtorku (7 grudnia) osoby przyjeżdżające do kraju bez względu na szczepienie, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (maksymalnie na 48 godzin przez przyjazdem)
  • W bieżącym tygodniu zostanie podwojona liczba pokoi hotelowych zarezerwowanych w celu odbywania kwarantanny przez podróżnych z krajów z czerwonej listy

Czytaj: Szpital wstrzymał przyjęcia przez brak lekarzy. Operacje przesunięte na 2022 rok

Do 100 tys. zł za NOP-y. Fundusz Kompensacyjny w środę w Sejmie

Nowe przypadki Omikronu w Wielkiej Brytanii

Poinformował on, że w stosunku do niedzieli liczba wykrytych przypadków nowego wariantu zwiększyła się o 90 i łącznie potwierdzono ich 336, z czego 261 - w Anglii, 71 - w Szkocji, a cztery - w Walii.

- Obejmuje to przypadki bez związku z podróżami zagranicznymi, więc możemy stwierdzić, że w wielu regionach Anglii ma teraz miejsce transmisja lokalna - powiedział w poniedziałek późnym popołudniem w Izbie Gmin.

Jak dodał, nie może zagwarantować, że nowy wariant nie "strąci nas z naszej drogi do wyzdrowienia". Poinformował, że według danych Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), w przypadku Omikronu może być krótszy okres pomiędzy zakażeniem a wystąpieniem objawów, niż było to w poprzednich wariantach, ale na razie nie wiadomo, aby ktokolwiek był hospitalizowany z powodu nowego wariantu.

Javid przypomniał, że od godz. 4.00 we wtorek wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii, niezależnie czy są zaszczepieni, czy nie, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem.

Sprawdź: Diagności bez dodatków covidowych. Pokazali, jak pracują. "To niemoralne panie ministrze!"

Amantadyna. Rzecznik MZ: badania nie potwierdzają skuteczności leku

Zaktualizowane zasady podróżne

Zapewnił, że nowe zasady podróżne - obejmujące już obowiązujący wymóg wykonania nie później niż w drugim dniu po przyjeździe testu typu PCR i pozostania w kwarantannie do czasu uzyskania negatywnego wyniku - są tymczasowe i zostaną poddane przeglądowi w przyszłym tygodniu. "Musimy upewnić się, że środki są absolutnie konieczne, nie będziemy utrzymywać środków w mocy ani dnia dłużej niż musimy" - powiedział.

Poinformował też, że w tym tygodniu zwiększona zostanie dwukrotnie liczba pokoi hotelowych, które zostały zarezerwowane w celu odbywania w nich kwarantanny przez podróżnych z krajów z czerwonej listy. Znajduje się na niej obecnie 11 państw afrykańskich.

W poniedziałek podano też, że w ciągu ostatniej doby wykryto prawie 51,5 tys. zakażeń koronawirusem i stwierdzono 41 zgonów z powodu Covid-19. W przypadku zakażeń oznacza to wzrost o prawie 9 tys. w stosunku do bilansu sprzed tygodnia i trzeci dzień w ciągu ostatnich pięciu, gdy przekroczony jest poziom 50 tys. Natomiast liczba zgonów jest wyższa od tej z poprzedniego poniedziałku o sześć.

Zobacz też: Prawie 54 tys. zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii. To najwięcej od kilku miesięcy

Powrót obostrzeń w Irlandii. Zmiany od poniedziałku i wtorku. Czego dotyczą?

Omikron w Chorwacji. Czy dojdzie do zaostrzenia restrykcji?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum