• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Omikron w Polsce? Wiceminister odpowiedział czy nowy wariant już u nas jest

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP29 listopada 2021 08:27

Wariant Omikron w Polsce? Na pytanie, czy nowa mutacja koronawirusa została potwierdzona w naszym kraju, odpowiadał  dziś na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Nie mamy żadnych doniesień - zapewnił.

Omikron w Polsce? Wiceminister odpowiedział czy nowy wariant już u nas jest
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Wariant Omikron w Polsce? Na pytanie, czy nowa mutacja koronawirusa została potwierdzona w naszym kraju odpowiadał dziś na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
  • Nie mamy żadnych doniesień, że w Polsce jest przypadek nowego wariantu wirusa SARS-COV-2 o nazwie Omicron - odpowiadał
  • Dodał, że dziś o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia

Sprawdź: 29 listopada sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa

 Koronawirus. 29 listopada. Kraska zdradził dane o zakażeniach i zgonach

Od grudnia nowe obostrzenia możliwe w galeriach, sklepach i restauracjach

Omikron w Polsce? Wiceminister Kraska: nie mamy żadnych doniesień

- Myślę, że jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - a na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych doniesień, że taki przypadek tej nowej mutacji Omicronu jest w Polsce - na pewno będziemy natychmiast działać - powiedział Kraska w Polsat News.

Podkreślił, że "w tej chwili pełną parą pracują" w Polsce laboratoria, które prowadzą sekwencję wirusa, a właściwie jego genomu.

- Chcemy, żeby jak najszybciej - jeżeli pojawi się taka mutacja w naszym kraju - ją znaleźć, ograniczyć to miejsce ewentualne, które się pojawi, to ognisko  - podkreślił Kraska. Jak dodał, laboratoria te działają od kilkunastu miesięcy i badają bardzo dużą ilość próbek.

Czytaj również: Nowe restrykcje od 30 listopada w Wlk. Brytanii. To przez wariant Omikron

Podejrzenie zakażenia Omikronem w Austrii. Lotnisko w Wiedniu prowadzi szczegółowe kontrole

29 listopada sztab kryzysowy. Tematem będą restrykcje 

Wiceminister był pytany także o testowanie pasażerów przylatujących do Polski z Południowej Afryki - nie bezpośrednimi rejsami, ale z przesiadką.

- Dzisiaj jest zespół, sztab kryzysowy, gdzie będzie Główny Inspektor Sanitarny na tym zespole - więc pewne decyzje będą podjęte - powiedział.

Zaznaczył, że szef MZ Adam Niedzielski wydał polecenie, "aby z wielką starannością służby sanitarne wszystkie osoby, które przylatują do Polski, otoczyły opieką, czyli wywiadem epidemiologicznym". "Takie osoby także w tej chwili są badane" - powiedział.

Kraska zapewnił, że "bardzo poważnie" traktowane są wszystkie pojawiające się informacje dotyczące Omicronu.

- W tej chwili mamy za mało danych, bo te informacje, które do nas spływają, są różne  - przyznał.

Czytaj także: Specjaliści piszą do prezydenta i premiera. Apelują o ograniczenia dla niezaszczepionych

Omikron - nowa mutacja koronawirusa

Omicron został po raz pierwszy wykryty w tamtym tygodniu w Republice Południowej Afryki, co doprowadziło kraje na całym świecie do nałożenia ograniczeń w podróżowaniu na naród afrykański i kilka innych w regionie. Część z krajów, m.in. Wielka Brytania, Włochy czy Stany Zjednoczone, już podjęła takie kroki. Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia dotyczące podróży z Republiki Południowej Afryki, Botswany, Namibii, Malawi, Zimbabwe, Zambii, Lesoto i Eswatini. Taka wczesna reakcja może opóźnić nadejście potencjalnej fali zakażeń i dzięki temu dać czas na przeprowadzenie analiz czy nawet na stworzenie nowej wersji szczepionki.

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN stwierdził w stanowisku, że w przypadku wariantu B.1.1.529 Omicron, niepokój ekspertów budzi to, że "w Republice Południowej Afryki w czasie zaledwie kilku dni stał się on wariantem większościowym, zastępując wcześniejszy wariant delta". Według członków zespołu może to świadczyć o wyższej transmisyjności.

Czytaj: Omikron dociera do kolejnych państw w Europie. Eksperci nie są zgodni, rządy zamykają granice

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum