• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Omikron to już 95,6 proc. przypadków koronawirusa w Polsce

Autor: PAP • Źródło: PAP15 lutego 2022 11:24

Koronawirus. Jak potwierdził 15 lutego rzecznik Ministerstwa Zdrowia 95,6 proc. sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w Polsce to wariant omikron.

Omikron to już 95,6 proc. przypadków koronawirusa w Polsce
Omikron to już 95,6 proc. przypadków koronawirusa w Polsce Fot. AdobeStock

Koronawirus. Omikron to już 95,6 proc. przypadków w Polsce

- W tej chwili mamy ponad 16,1 tys. przypadków wersji omikron, co stanowi 95,6 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków w Polsce. Nieuchronnie zbliżamy się do 100 proc. i zapanowania wirusa w wersji omikron w całej populacji kraju - przekazał mediom rzecznik MZ.

Podał, że jeśli chodzi o subwariant wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2, znany jako BA.2 jest 675 przypadków, zaś BA.3 - 275 przypadków; łącznie 950.

- Od razu zastrzegam, że nie są to warianty ani bardziej zakaźne na chwilę obecną, ani bardziej zjadliwe. Obserwujemy natomiast w sekwencjonowaniu inny genom  - powiedział Andrusiewicz.

Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2021 r. w RPA. W Polsce pierwszy przypadek omikronu potwierdzono 16 grudnia ub.r. u 30-letniej obywatelki Lesotho, która w naszym kraju przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Dwa dni wcześniej, 14 grudnia, potwierdzono w Chinach zakażenie tym wariantem u polskiej dziewczynki, która z Warszawy samolotem przyleciała do Państwa Środka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum