• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Omikron. Zmarła pierwsza osoba zakażona nowym wariantem w Wielkiej Brytanii

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVN24, PAP, Rynek Zdrowia13 grudnia 2021 13:47

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potwierdził, że zmarła pierwsza osoba zakażona omikronem. Łącznie do soboty odkryto 1 898 przypadków zakażeń tym wariantem w kraju.

Omikron. Zmarła pierwsza osoba zakażona nowym wariantem w Wielkiej Brytanii
Omikron. Zmarła pierwsza osoba zakażona nowym wariantem w Wielkiej Brytanii Fot. AdobeStock
  • W Wielkiej Brytanii odnotowano znaczny wzrost przypadków zakażenia omikronem - 9 grudnia było ich 817, natomiast w niedzielę 12 grudnia liczba ta urosła do 3 137
  • Premier Boris Johnson potwierdził, że w jego kraju zmarła pierwsza osoba zakażona tą mutacją
  • Niedawno WHO informowała, że nowy wariant koronawirusa powoduje mniej dotkliwe objawy, choć nie ma jeszcze szczegółowych badań na ten temat

Czytaj: Pielęgniarki spoza UE ze zgodą na wykonywanie zawodu. "Prawo do odmowy jest iluzoryczne"

Zostawili mu w ranie 4 cm łańcucha od piły. Interweniuje Rzecznik Praw Pacjenta

Pierwsza ofiara wariantu omikron

Jak informuje TVN24 powołując się na agencję Reuters, premier Wielkiej Brytanii oficjalnie ogłosił, że zmarła pierwsza osoba zakażona wariantem omikron koronawirusa. Z kolei w niedzielę (12 grudnia) brytyjski minister edukacji Nadhim Zahawi, pełniący niegdyś funkcję wiceministra zdrowia ds. szczepień, wyjawił przy okazji rozmowy z BBC, że do szpitali trafiają osoby zakażone omikronem.

Minister dodał też, że w obecnej sytuacji omikron odpowiada aż za 1/3 infekcji odnotowanych w Londynie. TVN24 przekazał, że w samej Wielkiej Brytanii do soboty 11 grudnia łącznie potwierdzono 1 898 zakażeń omikronem. Liczba ta może być jednak zaniżona.

- Musimy zostawić na boku ideę, że jest to w jakiś sposób łagodniejsza wersja wirusa i po prostu uznać samo tempo, w jakim się on rozprzestrzenia lokalnie. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest przyjęcie dawki przypominającej - powiedział premier.

W niedzielę w Wielkiej Brytanii poinformowano o wykryciu 1239 nowych przypadków wariantu omikron, co stanowi najwyższy dzienny wzrost i prawie dwukrotnie przewyższa poprzedni rekord odnotowany w sobotę. Całkowita liczba przypadków tego wariantu w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 3137.

Sprawdź: Omikron szaleje w Wielkiej Brytanii. Już 817 wszystkich zakażeń nowym wariantem koronawirusa

WHO o omikronie: wyższy wskaźnik reinfekcji, mniej zjadliwe objawy

Przywrócone restrykcje w Wielkiej Brytanii

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się nowego wariantu w niedzielę podwyższony został poziom zagrożenia koronawirusowego z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali.

Przypomnijmy, wzrost zakażeń tym wariantem jest bardzo szybki, o czym wspominał już szef rządu brytyjskiego. Ogłosił przy okazji przywrócenie części restrykcji covidowych. 

Zgodnie z zapowiedzią Johnsona, obowiązek noszenia maseczek rozciągnięty zostanie na większość zamkniętych przestrzeni publicznych od piątku, zalecenie pracy z domu obowiązywać będzie od poniedziałku, a certyfikaty covidowe w przypadku klubów nocnych i imprez masowych powyżej wskazanych limitów zaczną być wymagane od środy 15 grudnia.

Zobacz też: Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 chroni przed Omikronem

14 grudnia rozporządzenie o weryfikacji certyfikatów covidowych. Dzień później nowe obostrzenia

Podróże w pandemii. Gdzie potrzebny jest certyfikat covidowy, a gdzie dodatkowy test?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum