• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Od stycznia w Polsce zarejestrowano 62 przypadki krztuśca

Autor: PAP • Źródło: PAP03 czerwca 2021 09:46

Od stycznia do połowy maja br. zarejestrowano w Polsce 62 przypadki krztuśca. W ubiegłym roku w tym samym okresie odnotowano 550 przypadków tej choroby.

Od stycznia w Polsce zarejestrowano 62 przypadki krztuśca
W przebiegu krztuśca przez wiele tygodni może utrzymywać się kaszel o różnym nasileniu. Fot. Shutterstock
  • Krztusiec przenosi się drogą kropelkową
  • Spadek liczby przypadków chorób zakaźnych wiąże się m.in. z ograniczeniem kontaktów
  • Dorośli, podobnie jak dzieci, powinni szczepić się regularnie przeciw krztuścowi

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, zaraźliwa choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Ograniczenie kontaktów jedną z przyczyn spadku zakażeń

Spadek liczby przypadków chorób zakaźnych ma - jak oceniają eksperci - związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkują m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Z krztuśca się nie wyrasta

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był 100-krotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP - tetanus-diphtheria-acellular pertussis).

Eksperci podnoszą, że z krztuśca się nie wyrasta. Dorośli, podobnie jak dzieci, też powinni się regularnie szczepić, a szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum