• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Obostrzenia covidowe zaostrzone w Danii i Norwegii. Norwegowie z zakazem podawania ręki

Autor: PAP • Źródło: PAP19 listopada 2021 20:00

Restrykcje koronawirusowe będą rozszerzone w Danii i Norwegii. Wskaźniki zachorowań na Covid-19 w ostatnich dniach są tam rekordowo wysokie.

W obu krajach notowane są ostatnio rekordy zakażeń. Fot. Shutterstock
  • Rządy Danii i Norwegii ogłosiły w piątek zaostrzenie restrykcji koronawirusowych
  • W obu krajach w ostatnich dniach notuje się rekordowo wysokie wskaźniki zachorowań na Covid-19
  • Wśród covidowych rygorów znajduje się zakaz podawania ręki

Znacznie zwiększona dobowa liczba zakażeń

W Danii, gdzie drugi dzień z rzędu dobowa liczba zakażeń przekroczyła 4 tys., zapowiedziano rozszerzenie wymogu okazywania certyfikatów zaszczepienia na Covid-19 na państwowe zakłady pracy. Obecnie taki certyfikat trzeba okazywać przy wejściu na imprezy kulturalne oraz w restauracjach.

Eksperci doradzającej duńskiemu rządowi komisji ds. koronawirusa mają przeanalizować możliwość skrócenia czasu obowiązywania negatywnego testu na Covid-19. Obecnie badanie PCR jest ważne 96 godzin, a tzw. szybki test obowiązuje przez 72 godziny. Ma zostać także ustalone, jak długo ważne będzie zaświadczenie o zaszczepieniu.

Norwegia: zakaz podawania ręki

Z kolei w Norwegii, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań od początku pandemii (w poniedziałek padł dobowy rekord, 2 855), mają zacząć obowiązywać zaostrzone kontrole na granicach. Od 26 listopada rząd wprowadzi obowiązek rejestrowania wjazdu na stronie internetowej entrynorway.no.

Jak zapowiedziały norweskie władze, wymóg certyfikatów będą mogły wprowadzać gminy w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej. Jednym z pierwszych miast, gdzie zacznie on obowiązywać jest Trondheim.

Norweska minister zdrowia i opieki społecznej Ingvild Kjerkol zaapelowała do Norwegów o rezygnację z podawania ręki, a osobom chorym poleciła pozostanie w domu.

Zobacz też: Lekarze pokazali, jak niezaszczepiony pacjent walczy o życie. "Takich przypadków jest coraz więcej"

Fałszywe paszporty covidowe są plagą. MZ: podwójna certyfikacja w aplikacji od 22 listopada

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum