• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Nowy wariant koronawirusa odkryty w Marsylii. Jest bardziej odporny na szczepionkę

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP04 stycznia 2022 06:15

W Marsylii w grudniu odkryto nowy wariant koronawirusa, którego roboczo nazwano IHU. Jak informuje "Daily Mail" jest on bardziej zakaźny i odporny na szczepionkę.

W Marsylii odkryto kolejny wariant koronawirusa. Fot. AdobeStock
  • 10 grudnia nowy wariant został rozpoznany u pacjentów z miasta Forcalquier w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii
  • Wariant, określony mianem IHU, został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2
  • Jak podają francuscy naukowcy, nowy szczep ma aż 46 mutacji. W związku z tym jest bardziej zakaźny od oryginału i odporny na szczepionkę

Czytaj: Ponad 68 tys. nowych zakażeń i duży wzrost liczby hospitalizacji we Włoszech. Rząd Portugalii wspiera finansowo szpitale

TOP 10: Designerskie centra medyczne

FDA zatwierdziła dawkę przypominającą preparatu Pfizera dla dzieci powyżej 12 lat

Odkryto nowy wariant koronawirusa 

Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU).

Forcalquier jest miastem położonym około 100 kilometrów od Marsylii. Wariant ten, nazwany IHU, został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2.

Zdaniem naukowców "szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus", ale jak podkreślają specjaliści "niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 procent przypadków we Francji".

Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia wirusem IHU w okolicach Marsylii, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.

Sprawdź: Trzy nowe ambulanse w białostockiej stacji pogotowia

Lekarze ze Wschodu. Szybka ścieżka nie pomogła. "Masowych przenosin nie będzie"

Omikron wciąż w natarciu

Przypomnijmy, WHO wydała oficjalne stanowisko w sprawie wariantu omikron.

- W wielu krajach obserwuje się szybkie tempo zachorowalności. Ten gwałtowny wzrost jest prawdopodobnie powiązany z kombinacją utraty odporności i nieodłącznym wzrostem zakażalności wariantu Omikron - ostrzega WHO.

WHO wcześniej wskazywała, że dane z Wielkiej Brytanii, RPA i Danii, krajów mających obecnie najwyższy wskaźnik zakażeń, sugerują mniejsze ryzyko hospitalizacji w przypadku Omikrona w porównaniu z wariantem Delta. Jednak potrzeba więcej danych, zdaniem Organizacji, aby zrozumieć siłę tego wariantu pod względem wskaźników klinicznych, w tym zużycia tlenu, wentylacji mechanicznej i zgonów oraz wpływu na jego działanie poprzednich wariantów koronawirusa oraz szczepień.

Zobacz też: Kraska: Mam 52 przypadki Omikrona, to budzi niepokój. W styczniu czeka nas 5. fala koronawirusa

FDA: testy antygenowe są szybkie, ale mniej wrażliwe na wariant Omikron

Ryzyko stwarzane przez Omikron wciąż jest bardzo wysokie. WHO alarmuje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum