• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Nowy oddział zakaźny w szpitalu w Zawierciu już działa

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia26 lipca 2021 16:25

Szpital Powiatowy w Zawierciu zmodernizował oddział obserwacyjno-zakaźny z pododdziałem skórno-wenerologicznym. Nowy oddział zajmuje dwa piętra budynku D.

Po kilku miesiącach w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu otwarto modernizowany oddział obserwacyjno-zakaźny. Fot. Materiały prasowe
  • Po trwającym kilka miesięcy remoncie w poniedziałek (26 lipca) w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu otwarto modernizowany oddział obserwacyjno-zakaźny z pododdziałem skórno-wenerologicznym
  • Oddział zakaźny zajmuje teraz dwa piętra budynku D - było to możliwe dzięki zaadaptowaniu na ten cel dawnych pomieszczeń administracyjnych 
  • Remont i doposażenie oddziału zakaźnego kosztowały w sumie ponad 7 milionów złotych

Jak informuje szpital w Zawierciu, na dwóch piętrach znajduje się w sumie 20 pokoi z węzłami sanitarnymi i śluzami, w tym 18 sal jednoosobowych. Każdy pokój wyposażony jest w nowoczesne łóżka elektryczne i telewizor. We wszystkich zamontowano przeszklone drzwi, co ułatwia obserwację stanu pacjentów.

Na obu poziomach znajdują się strefy czyste i brudne dla personelu wraz z wymaganymi śluzami, sanitariatami w każdej strefie oraz dyżurkami. Dodatkowo zakupiono także mobilne komory dekontaminacyjne. Dzięki temu drogi zakażenia nie krzyżują się, co znacznie poprawia bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.

- Niedługo minie półtora roku odkąd na oddziale pojawił się pierwszy pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Zmierzenie się z epidemią o niespotykanej dotąd skali było ogromnym wyzwaniem, ale też wiele nas nauczyło. Dlatego projektując nowy oddział, wprowadziliśmy rozwiązania, które są efektem doświadczeń z pracy z pacjentami covidowymi - mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Odwiedzający mogą komunikować się z pacjentem przez system video i okno

Utworzono m.in. specjalny pokój dla rodzin pacjentów wyposażony w system komunikacji video pozwalający na rozmowę z pacjentem znajdującym się w sali chorych. By zapewnić możliwość bezpośredniego kontaktu, wykorzystano istniejącą infrastrukturę budynku. Rozciągające się na całej długości oddziału balkony zostaną udostępnione odwiedzającym. Pod opieką pracownika szpitala rodziny będą mogły przez szybę zobaczyć się z bliskim. Pozwoli to na kontakt chorego z rodziną z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa sanitarnego.

- Dla pacjentów hospitalizowanych na oddziale, często przez kilka tygodni, brak możliwości zobaczenia się z rodziną był trudnym doświadczeniem. Do tej pory jedyną formą kontaktu, jaką mogliśmy zaoferować, była rozmowa telefoniczna. Cieszę się, że będziemy mogli zapewnić pacjentom także połączenia wideo oraz bardziej bezpośrednie spotkania. Wsparcie najbliższych jest dużą pomocą w walce z chorobą - przyznaje Jolanta Kwiatkowska, pielęgniarka oddziałowa.

Wbudowany system wideo umożliwia także szybki kontakt z dyżurką pielęgniarską.

Oddział zakaźny ma własną izbę przyjęć

Cztery sale nadzoru posiadają system całodobowego monitoringu pozwalający na obserwację ogólnego stanu pacjenta oraz pomiar parametrów życiowych. Dzięki wydzieleniu dodatkowych pomieszczeń utworzono także 2 gabinety diagnostyczno-zabiegowe oraz gabinet USG. Oddział ma także własną izbę przyjęć z gabinetem lekarskim.

Remont prowadzony był w ramach projektu pn. "Zakup sprzętu oraz modernizacja istniejących pomieszczeń w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na oddziale obserwacyjno-zakaźnym z pododdziałem skórno-wenerologicznym i oddziale dziecięcym celem przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID-19" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Celem projektu jest  przede wszystkim walka z pandemią  COVID-19, ale również wzmocnienie systemu ochrony zdrowia w dłuższej perspektywie.

Choroby zakaźne to nie tylko COVID-19

oddział obserwacyjno-zakaźny z pododdziałem skórno-wenerologicznym leczy także pacjentów z innymi chorobami zakaźnymi wirusowymi, bakteryjnymi i pasożytniczymi.

- Prowadzi leczenie przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby i neuroinfekcji. W pododdziale skórno-wenerologicznym są diagnozowane i leczone choroby skóry i przenoszone drogą płciową - wymienia Marzena Dychus- Ludyga, z-ca kierownika oddziału.

Remont i doposażenie oddziału zakaźnego w szpitalu w Zawierciu kosztowały w sumie ponad 7 mln zł (w tym: roboty budowlane ok. 6, 5 mln zł, sprzęt medyczny ponad 500 tys. zł).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum