• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Nowe zakażenia. Kolejny próg przekroczony. Kraska: bardzo szybko migająca czerwona lampka

Autor: KM • Źródło: Polskie Radio, Rynek Zdrowia06 października 2021 07:51

- Dzisiejsze dane to bardzo szybko migająca czerwona lampka - mówił na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o liczbie zakażeń koronawirusem, jaka w środę, 6 października, zostanie podana do wiadomości publicznej: 2085 nowych przypadków, 33 zgony.

Nowe zakażenia. Kolejny próg przekroczony. Kraska: bardzo szybko migająca czerwona lampka
W polskich szpitalach z powodu COVID-19 przebywa ponad 2 tys. pacjentów. Fot. PAP/ Andrzej Lange
  • Waldemar Kraska: Dzisiejsze dane to bardzo szybko migająca czerwona lampka: przekroczyliśmy ponad 2 tys. dziennych zakażeń koronawirusem
  • - Widzimy, że czwarta fala zdecydowanie przyspiesza - i przyspiesza właśnie w tych województwach, gdzie osób zaszczepionych jest najmniej - tłumaczył wiceminister
  • W porównaniu do ubiegłej środy nastąpił 70-procentowy wzrost zakażeń 

Koronawirus: nowe zakażenia

- Dzisiejsze dane to bardzo szybko migająca czerwona lampka: przekroczyliśmy ponad 2 tys. dziennych zakażeń koronawirusem, dokładnie 2085 przypadków - poinformował na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że w porównaniu do ubiegłej środy nastąpił 70-procentowy wzrost, i że czwarta fala zdecydowanie zaczyna przyspieszać. Poinformował również o śmierci 33 osób.

- To są dane, które powinny wszystkim tym, którzy jeszcze się wahają, którzy zastanawiają się, czy pójść do punktu szczepień, założyć w tej chwili ciepłe ubranie i do tego punktu się udać. Naprawdę, to jest ostatni moment, kiedy powinniśmy się zaszczepić - mówił Kraska. 

Czytaj także: Cmentarze 1 listopada. Jest komentarz ministra zdrowia

Czwarta fala przyspiesza

- Widzimy, że czwarta fala zdecydowanie przyspiesza - i przyspiesza właśnie w tych województwach, gdzie osób zaszczepionych jest najmniej - kontynuował Kraska i wymienił województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie. - To także się przekłada na ilość osób, które trafiają do naszych szpitali: także tutaj też przekroczyliśmy już liczbę 2 tys. pacjentów - alarmował Kraska i zaznaczył, że w tej chwili w polskich szpitalach przebywa dokładnie 2013 pacjentów z COVID-19.

- Przybywa osób, które przebywają na oddziałach intensywnej terapii, są podłączone do respiratorów. Te dane są tak wymowne, że myślę, że inny komentarz jest zbędny. Naprawdę, kto dba o swoje zdrowie i o zdrowie swoich najbliższych, powinien jak najszybciej pójść do punktu szczepień - napominał wiceminister zdrowia.

Przeczytaj także: Radom: Szpital tymczasowy dla pacjentów covidowych znów został otwarty

Maseczki wciąż bardzo ważne

Minister zwrócił również uwagę na konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego. - Szczepienia są naszym głównym orężem, ale chyba już zapomnieliśmy o maseczce, o dystansie, o dezynfekcji: to są proste metody, o których powinniśmy codziennie pamiętać, a myślę, że już zapomnieliśmy - wskazał minister.

Dodał, że w województwach, w których poziom wyszczepialności jest najniższy, już na ten moment zaszczepiło się więcej osób, niż kilkanaście dni temu. Podkreślił jednak, że to wciąż zbyt mało, by te województwa osiągnęły taki poziom wyszczepienia, jak np. województwa na zachodzie kraju.

W szpitalach mały odsetek zaszczepionych

Kraska poinformował, że wśród osób, które obecnie przebywają w szpitalach, jest niecały procent osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. - To są osoby najczęściej już z wieloma chorobami więc ze zdecydowanie osłabioną odpornością, ale to jest naprawdę niecały procent - mówił.

- To jest jakby koronny dowód na to, że warto się zaszczepić. Szczepionka jest skuteczna, bezpieczna chroni nas przed przed zakażeniem, ale oczywiście nie w 100 procentach, dlatego mogą zdarzyć się osoby po dwóch dawkach, ale zdecydowanie to zabezpiecza - kontynuował Kraska.

Więcej:  Nie szczepiłeś się, a miałeś COVID? Możesz bardzo szybko zachorować ponownie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum